Rozhovory  |  A-tým  |   2. červenec 2021

Martin Zozulák hodnotí první část letní přípravy "A" týmu

Martin Zozulák hodnotí první část letní přípravy

První část letní přípravy má za sebou náš elitní tým mužů. Jak byl s její průběhem spokojen hlavní trenér Martin Zozulák se dozvíte v rozhovoru níže.

Martine, máte za sebou první polovinu letní přípravy. Jak si byl spokojen s jejím průběhem?

Celkově jsem určitě spokojen. Kluci opět potvrdili, že mají k tréninkovému procesu perfektní přístup a i s ohledem na amatérské prostředí našeho sportu zvládají tréninkové dávky, které se blíží úrovni profesionálních sportovců. Závěrečné kondiční testy v této části přípravy nám potvrdili velmi dobrou připravenost většinu hráčů. Do týmu jsme také zařadili další nové mladé hráče a i oni se s naší přípravou zatím vypořádávají dobře. Stejně tak jsme spokojeni s herní fází, kterou jsme zařadili už nyní v červnu. Zvládli jsme vyhrát 3 ze 4 utkání, což je samozřejmě pozitivní. Ve hře jsme se snažili zapracovat některé nové prvky a opět zlepšovat naší předvedenou hru, která byla v některých pasážích zápasů výborná ale nedokázali jsme se v žádném zápase vyvarovat herních výpadků. To je pro nás asi největší zpětná vazba z této části přípravy a potřebujeme se naučit skutečně koncentrovat po celou dobu utkání. Na druhou stranu pro to mám v téhle části přípravy určité pochopení a věřím tomu, že s blížícím se začátkem sezony půjde koncentrace výrazně nahoru.

Během letní přípravy jste odehráli také 4 přípravná utkání, ve kterých jste si připsali tři výhry a jednu prohru. Jak by si tyto zápasy zhodnotil? S Bohemians, se kterými jste prohráli 4:9, to asi nebyl výkon podle tvých představ, že?

Ve všech utkáních dostali v podstatě stejný prostor všichni hráči z našeho kádru a různě jsme kombinovali sestavou a hledali některé nové vazby. Sledovali jsme hráče, jak reagují v jiných pozicích než jsou zvyklý nebo s jinými spoluhráči, než s kterými hrají delší dobu. Zároveň jsme ale do zápasů nechtěli jít jen s tím, že jdeme zkoušet nové prvky ve hře. Vzhledem k tomu, jak mladý tým, tak se potřebujeme naučit vítězit a dostat se na takovou pozitivní vítěznou vlnu, takže pro nás i výsledek v této části přípravy byl důležitý.

Poslední zápas s Bohemians jsme tak určitě chtěli také vyhrát a zakončit tak celou část bez porážky. Bohužel jsme ale první dvě třetiny vůbec nebyli v zápase, nesoustředili jsme se na svůj výkon a dělala nám problém výrazně větší rychlost hry než v předchozích zápasech. Pozitivní je, že jsme alespoň v poslední třetině dokázali přepnout na vyšší rychlost předvést dobrý výkon.

Tým oproti minulé sezoně doznal změn jak v hráčském, tak i realizačním týmu. Šanci na hřišti dostali i mladíci ročníku 2004 Křinka s Nezvalem. Jak si byl spokojen s jejich výkony a přístupem?

Tak obecně dostává šanci hodně našich mladých hráčů, což je na jednu stranu dobře a vidíme, že umíme vychovat superligové hráče. Na druhou stranu je to pro nás limit, v tuhle chvíli jsme nejmladších týmem v lize a zkušenosti nám prostě chybí. Pokud beru, že kluci ročníku 2002 jsou v příští sezoně bráni ještě jako junioři, tak aktuálně v kádru mám 6 juniorských hráčů, což je téměř třetina týmu.

Konkrétně Honza Nezval i Petr Křinka ukázali, že už v takhle útlém věku můžou promluvit do bojů o základní sestavu. Oba dva jsou zároveň jedni z prvních hráčů, kteří prošli systémem naší klubové akademie od samého počátku (před 5lety) a pro nás je to perfektní zpětná vazba, že tato práce přináší své ovoce.

Stejně tak se ale zatím v přípravě jeví velmi dobře i ostatní mladíci, kteří v loňské sezoně ještě neměli tolik prostoru - konkrétně brankář Matěj Denemark a Vojta Rusin.

Jaký je nyní plán tréninků do dalších týdnů? Budete se držet zvyklosti z minulých let, kdy hráči trénovali celý červenec individuálně?

Přesně tak, hráči budou trénovat celý červenec individuálně. Rozhodně to není tak, že bychom měli měsíc volno a nic nedělali. Potřebujeme ale najít kompromis mezi tím, jak udržet naše amatérské hráče v tréninku a jak to dále nakombinovat s letními prázdninami, dovolenými apod. Dlouhodobě nám tento režim funguje, hráči mají od nás důvěru a svoje individuální plány poctivě plní a tato důvěra se nám vrací v tom, že na začátku srpna přijdou kondičně připravení a mentálně připravení, protože od té doby se až do konce sezony nezastaví.

Do začátku ročníku zbývá poměrně ještě dost času, nicméně co bude hlavní zbraní pardubických sokolů v sezoně? Jakou hrou se budou SOKOLI chtít prezentovat?

Moje trenérská filozofie je stále stejná a po jedné sezoně jsem ji nezměnil. Takže jednoznačně na prvním místě je tým, který spolu dokáže fungovat a táhne za jeden provaz. A samozřejmě chceme posunout úroveň naší hry, loni jsme ji v podstatě celou překopali a v některých zápasech to podle mě bylo znát. Letos věřím, že už tomu tak nebude a některé návyky už jsou dostatečně zažité.