1109_20230504_201459.jpeg

Jarmil Paar: Na MČR jedeme sbírat zkušenosti

Po dlouhé sezóně je před týmem starších žaků vrchol jejich sezóny. Od zítřka do neděle se zúčastní MČR v Brně. Trenér týmu Jarmil Paar před tímto turnajem mluvil o průběhu sezóny a o očekávání před turnajem.

MČR je vrcholem dlouhodobé základní části, jak ji zpětně hodnotíš?

Vstup do sezony se nám povedl. Myslím, že nám v tom hodně pomohlo soustředění v Kutné Hoře a Sokol Junior Cup. Turnaje v listopadu a prosinci jsme neodehráli úplně podle našich představ, zejména zápasy s Hradcem Králové. Všichni jsme se z toho poučili a v novém roce jsme hráli opravdu dobrý florbal. Nakonec jsme se dostali do situace, kdy jsme v posledním turnaji hráli o přímý postup na MČR. To sice nevyšlo, ale hráči se během sezony herně posunuli, to je pro nás nejdůležitější. Takže jsem spokojený.

Z druhého místa jste museli do nevyzpytatelného play-off, jaké jsi od toho měl očekávání?

Přesně jak jsi řekl, play-off je nevyzpytatelné. Oproti dlouhodobé části rozhodne o případném úspěchu nebo neúspěchu jeden zápas, ve kterém se může stát cokoliv. O tom, že bychom nepostoupili do finále jsem neuvažoval.

V play-off se vám povedlo dvakrát zvítězit poměrně vysokým rozdílem, kde jsi viděl klíče k úspěchu v těchto zápasech?

Máš pravdu, že výsledky jsou celkem jasné. Ale v prvním zápasu na nás byla v první třetině vidět nervozita. V těchto zápasech hraje velkou roli psychika, proto čím víc takových zápasů sehrajeme, tím lépe. Také si myslím, že nám paradoxně pomohla prohra v závěrečném turnaji základní části s Litomyšlí, kde jsme se přesvědčili, že soupeř se sám neporazí. Hodně nám pomohlo, že se během sezóny z hráčů stal skutečný tým, který fungoval nejen na hřišti, ale i na střídačce.

Tým starších žáků nyní čeká vrchol sezóny v Brně, jaká je před ním atmosféra uvnitř týmu?

Ve skupině nás čekají opravdu zajímaví soupeři (Tatran, Olomouc). Potrénovali jsme a sehráli několik přátelských utkání. S předvedenou hrou jsme spokojeni, i když je pořád na čem pracovat a co zlepšovat. Teď ještě sehrajeme jedno utkání s našimi dorostenci. Nálada je dobrá, všichni se těšíme.

Pro drtivou většinu hráčů se jedná o první velkou florbalovou akci, jak jim můžete jako trenéři nejvíce pomoct?

V týmu máme šikovné hráče, jsou vnímaví a dobře nastavení, mají zájem na sobě pracovat. Věřím, že se obohacujeme navzájem. Je opravdu potěšení s nimi pracovat. V tuto chvíli si myslím, že bude potřeba je hlavně uklidnit. Prostě se z toho nepodělat, je to jen florbal.

Na MČR vás ve skupině čekají týmy Olomouce a Střešovického Tatranu, co od zápasů čekáš?

To, že se můžeme porovnat s nejlepšími týmy v ČR, které nám nastaví zrcadlo. Během sezóny se nám podařilo sehrát přátelské utkání s Bohemians Praha, které bylo naprosto vyrovnané. Tady od týmů očekávám ještě větší kvalitu. Třeba Tatran považuji za velikého favorita.

Co můžou být důležité faktory k úspěchu v těchto zápasech?

V první řadě určitě týmový výkon. Musíme všichni fungovat jako v posledních zápasech. Nepočítám s tím, že bychom nějak měnili principy naší hry podle soupeřů. Chceme se soustředit na věci, na kterých pracujeme na trénincích.

S jakým cílem jako tým na MČR vyrážíte?

Cíl je jasný, získat co nejvíc herních zkušeností. Proto také počítáme se zapojením všech hráčů, kteří na MČR pojedou. Předvést co nejlepší výkon, přenést herní prvky z tréninků do zápasu. Jaký z toho bude výsledek, budeme vědět o víkendu.