823_20201023_184428.jpg

DVA SOKOLI MÍŘÍ NA ZKUŠENOU DO VÄXJÖ VIPERS!

Martin Haleš a Adam Šmíd jako první SOKOLI v historii klubu přestupují do švédské nejvyšší soutěže SSL! „Stejně jako ostatní superligové kluby jsme chtěli využít současné situace v naší zemi a pokusit se domluvit našim hráčům zajímavé zahraniční angažmá. Poptal jsem několik zahraničních klubů, s kterými jsem tuto možnost diskutoval. Nakonec jsme se finálně domluvili s Växjö Vipers,“ prozradil detaily generální manažer klubu SOKOLI Pardubice Martin Zozulák.

Sport v naší malé zemi nemá momentálně na růžích ustláno a bohužel to vypadá, že se situace hned tak nezmění. Neznamená to ale, že bychom zaháleli a hokejky ležely v koutě. Náš „A“ tým trénuje v individuálním režimu. Dva z našich borců teď navíc míří do kolébky florbalu získávat nové zkušenosti. Do doby, než se u nás obnoví tréninky a soutěže, přestupují gólman Martin Haleš a útočník Adam Šmíd do švédského Växjö Vipers, kde budou trénovat s mužským „A“ týmem. Zápasy si kluci užijí také, sice budou nastupovat za rezervní tým Växjö, ale i tam budou nabírat velké herní zkušenosti. Kdykoliv se ale může stát, že si trenér Johan Schönbeck, mimo jiné velká florbalová persóna a bývalý kouč švýcarských celků Tigers Langnau a Wiler Ersigen, oba borce vytáhne i na utkání prvního týmu! 

„Těším se hrozně moc, věřím že to bude neskutečná zkušenost jak po florbalové stránce, tak po té životní. Těším se, až okusím švédský florbal a veškerou atmosféru kolem. Největší respekt mám asi z řeči, protože moje angličtina není na nejlepší úrovni. Ale také ze všeho kolem, vše bude nové a neznámé. Věřím, že mi to ale pomůže v další kariéře,“ říká pardubický gólman Martin Haleš. A podobně to vidí i Adam Šmíd, který jde do švédského klubu také:

„Jsem opravdu rád, že se nakonec přestup podařilo domluvit, protože tady nemůžeme společně trénovat ani hrát. Jsem plný očekávání a nemůžu se dočkat nových florbalových zkušeností, protože švédská liga je úplně jinde. Mimo florbal se asi nejvíc se těším na město, jídlo a Švédky (smích).“

Växjö leží na jihu Švédska a místní florbalový klub byl založen v roce 1998. V sezóně 2016/2017 si Vipers zahráli švédské superfinále proti Falunu. Loni byli Vipers ve švédské SLL na 9. místě, rok před tím byli šestí.

„Växjö patří za jejich přístup k celé věci obrovské poděkování a jsem rád, že tak můžeme registrovat první klubový přestup do švédské nejvyšší soutěže. Jsem přesvědčen, že to pro Adama i Martina bude další obrovský krok v jejich kariéře. Zároveň to osobně vnímám jako skvělou životní příležitost pro oba kluky a rozhodně lepší variantu, než trávit další dny a týdny se zákazem vycházení a dalšími životními omezeními,“ uzavírá Martin Zozulák.

„Martina Haleše jsme již nějakou dobu sledovali. Byl to extrémně důležitý hráč juniorského výběru na mistrovství světa, když čeští mladíci porazili naše juniory. Několik švédských hráčů určitě mělo o Martinovi noční můry. Jsme si jistí, že čas, který Martin stráví u nás v klubu ho neskutečně posune vpřed. Nabere spoustu zkušeností při našich trénincích a bude se o něj starat náš trenér brankářů Klas Skoglund. Adam je velký útočný talent, a i pro něj to zcela jistě bude velmi důležitý krok v začátku jeho florbalové kariéry,“ komentuje přestup dvou Sokolů hlavní trenér Växjö Vipers Johan Schönbeck.

„Vzhledem k tomu, že česká liga momentálně neprobíhá, poohlíželi jsme se po českých hráčích, kteří by zapadli do našeho současného týmu. Byli jsme v kontaktu se sportovními manažery většiny klubů, a nakonec jsme mimo jiné vybrali i Martina Haleše s Adamem Šmídem z klubu SOKOLI Pardubice. Momentálně potřebujeme třetího brankáře do našeho superligového týmu a mladého talentovaného útočníka pro náš záložní tým. Jsme tedy přesvědčení, že to bude plodná spolupráce mezi kluby i s hráči,“ říká o výběru pardubických hráčů Erik Eskils, sportovní manažer Växjö Vipers.