1087_20230222_084112.jpg

Ladislav Štancl: V play-down bude o náboj postaráno

Hlavní trenér pardubického “A“ týmu se již s týmem připravuje na závěrečnou fázi sezóny, kterou bude série play-down s Otrokovicemi. V rozhovoru se ohlíží za základní částí a popisuje vyhlídky k vrcholu sezóny.

Základní část je téměř u konce, jak ji zpětně hodnotíš?

Rozhodně ne pozitivně, protože jsem si jistý tím, že jsme měli na lepší výsledek a na větší bodový zisk, než ve skutečnosti máme. Takže základní část nelze hodnotit jako úspěšnou.

Do sezóny jste vstoupili s cílem postupu do předkola play-off, ten nevyšel, kde vidíš hlavní důvody?

Důvodů je samozřejmě víc. Jeden z hlavních je období listopadu po reprezentační pauze, kdy jsme nezvládli klíčové zápasy a pak se na to nabalila šňůra proher a nulový bodový zisk, který rozhodl o tom, že budeme hrát play-down. Bohužel jsme v tomto období bojovali s tím, že jsme nehráli v plné sestavě, hodně se nám kupila zranění, nemoci a v podstatě v kompletní sestavě jsme od té doby nebyli ani jednou. Při složení našeho kádru se projeví absence třeba dvou klíčových hráčů a nám v tomto období do některých zápasů chybělo třeba 6 hráčů prvních dvou formací, takže skládání sestavy bylo někdy spíš puzzle než strategický plán na soupeře. Když se to přičte k několik prohrám o jeden gól a ztrátám se soupeři kolem nás, tak z toho vyjde nesplnění základního cíle, který jsme si před sezónou dali.

V průběhu sezóny jste zažili bodově hluché období, které skončilo se závěrem základní části, jaký to může mít vliv pro tým směrem k play-down?

Věřím, že na tým bude mít vliv především to, že jsme se dokázali i po té nepříznivé sérii herně zvednout a některé zápasy zvládnout velmi dobře jak herně, tak výsledkově. Hluché období je minulost a nemá cenu se k tomu vracet, stejně jako základní část a její výsledek. To už nezměníme. Že nás čeká play-down už nějakou chvíli víme a snažíme se pracovat na tom, abychom na něj byli připravení co nejlépe a úspěšně jej zvládli.

Tým aktuálně trápí rozsáhlá marodka, jak to s klíčovými hráči vypadá?

Po tom, co jsme řešili absence hráčů před Vánocemi a těsně po nich, jsme si mysleli, že se to ustálí a budeme vše směřovat k play-down. Ale teploty, nemoce a nějaká zranění v posledních dvou týdnech, nás opět vyvedla z omylu. Takže teď jen doufám, že jsme si to již vybrali a na play-down budeme v plné sestavě. U některých hráčů je jejich start stále ve hvězdách, u některých je vyloučení a u těch ostatních doufám, že se z toho co nejdříve dostanou a nemoc je nebude limitovat v náročných zápasech.

Čeká vás poslední utkání, utkáte se s posledními Karlovými Vary, jaký je, při jistotě play-down do utkání cíl?

Jednoznačně chceme základní část zakončit výhrou a bodovým ziskem. Ten je pro nás důležitý i směrem k play-down, protože si chceme vybojovat první zápasy na domácím hřišti a zároveň si ověřit, že jsme na klíčovou část sezóny připravení.

S jistotou můžeme říct, že se v prvním kole play-down utká tým s Otrokovicemi, zápasy s tímto týmem nikdy nepostrádají náboj, co od série očekáváš?

Očekávám, že každý zápas bude hodně vyrovnaný a budou rozhodovat maličkosti. V sérii na čtyři vítězná utkání se vždy hromadí emoce a napětí z předchozích duelů, takže o náboj bude určitě postaráno, a to nejen díky dvěma vyrovnaným soubojům v základní části. Týmy hrají o udržení Superligy, což hovoří za vše.

V kádru je oproti uplynulým sezonám více zkušených hráčů, kteří můžou v důležitých momentech tým podržet, jak velkou roli můžou tito hráči v rozhodujících momentech hrát?

Zkušení hráči v tomto ohledu vždy budou hrát klíčovou roli a i my se na ně budeme spoléhat. Ale zvládnout tak náročnou sérii vyžaduje totální nasazení celého týmu až po posledního náhradníka. V tom je klíč úspěchu ke zvládnutí série, každičký článek týmu musí vše podřídit tomu, aby se to povedlo.

V minulé sezóně se SOKOLI zachránili až v posledním možném termínu, vnímáš možná i proto větší motivaci zvládnout udržení Superligy hned v prvním kole?

Motivace zvládnout play-down v prvním kole je opravdu velká. Všichni víme, jak náročné to v loňské sezóně bylo. I to, jak byla loňská sezóna dlouhá a náročná, hrálo velkou roli v tom, jak vypadala základní část. Loňská baráž se na tom podepsala možná víc, než se předpokládalo. Volno nebylo dlouhé, letní příprava kratší a hráči neměli tolik času na odpočinek, regeneraci a následně na náročné nabírání kondice. Takže i proto bychom chtěli letošní první sérii zvládnout a uděláme pro to všechno, co je v našich silách.