937_20211118_125206.jpg

Móda, která ničí zdraví sportovců. Sokoli startují kampaň proti orálnímu a žvýkacímu tabáku

#NEŽVÝKEJ! Jednoduchá výzva charakterizující projekt, se kterým přichází klub SOKOLI Pardubice. Nejde o žvýkačky, ale o takzvaný orální nebo žvýkací tabák (neboli non-smoking tobacco, Snuss či NST), který se prodává ve formě malých pytlíčků naplněných tabákem. Velkou módou je žvýkání tabáku například ve Švédsku nebo v Americe, a to zejména v kolektivních sportech. V Česku se tento trend objevil v posledních několika letech a nabývá na síle, což je něco, co se nám nelíbí..

Pytlíčky s tabákem se nezapalují ani nešlukují, ale dávají se do pusy – mezi ret a horní dásně. To ovšem neznamená, že jsou méně nebezpečné pro zdraví, naopak. „Orální nebo žvýkací tabák se stává něčím, co někteří hráči i trenéři považují za normální součást tréninku nebo zápasu. Na rovinu přiznávám, že je to problém i našeho klubu, zřejmě ne tak velký jako jinde, ale bohužel je. Mně osobně nepřijde normální, že si hráč na trénink vezme florbalku, lahev na pití a tabák,říká na úvod generální manažer klubu Sokoli Pardubice Martin Zozulák.

O zdravotních rizikách se ale nepochopitelně mlčí a zejména mladí hráči tak mají pocit, že jim nic nehrozí. Jenže pytlíček s tabákem je v kontaktu se sliznicí v ústech dlouhé desítky minut a většina uživatelů zvládne zkonzumovat za den velké množství kusů.

„Orální nebo žvýkací tabák je v podstatě stejně škodlivý jako klasická cigareta a neumím si představit, že by hráči nebo trenéři v dnešní době chodili kouřit např. o přestávce během zápasů. Máme pocit, že zde chybí zejména informovanost a osvěta. Většina "žvýkačů" bere tabák jako něco, co jim nemůže ublížit, a naopak jim pomůže zlepšit jejich sportovní výkon,dodává Zozulák.

Nikotin, který je i v orální a žvýkacím tabáku obsažen, je silně návykový, dokonce návykovější než heroin. Zdravotní rizika žvýkání tabáku zdůrazňuje i lékař Tomáš Soukup, který s naším klubem dlouhodobě spolupracuje a který se stal odborným garantem projektu #NEŽVÝKEJ! K tomuto tématu pro nás připravil mnoho informací, která shrnují největší rizika a nevýhody žvýkání tabáku. Tomáš Soukup poukazuje zejména na to, že ani v tomto případě by se problematika závislosti na nikotinu rozhodně neměla podceňovat.

„Orální a žvýkací tabák obsahuje minimálně 28 prokazatelně karcinogenních látek a více nikotinu než cigarety, což způsobuje rychlejší vznik závislosti. Uživatelé tabáku mají stejně jako kuřáci cigaret abstinenční příznaky a odvykání je velmi komplikované a dlouhodobé. Je nutné si uvědomit, že zcela přímý a intenzivní kontakt tabáku s ústní dutinou je vysoce rizikový a vede k poškození nejen ústní sliznice a okolních tkání včetně jazyka a mandlí. Tabákem nasycené sliny poškozují dále i hltan, jícen a slinivku,vysvětluje Soukup.

V rámci projektu #NEŽVÝKEJ! jsme analyzovali řadu zahraničních vědeckých studií uveřejněných v uznávaných odborných časopisech a o orálním a žvýkacím tabáku jsme toho mnoho zjistili. Postupně budeme uveřejňovat vědecky ověřená fakta na lidský organismus a mnoho dalšího materiálu. A věřte, že budete překvapení. I my jsme byli.

„Jsme si vědomi toho, že tímto projektem jdeme tak trochu proti proudu a stavíme se proti fenoménu dnešní doby. Nicméně náš názor na žvýkací tabák je jednoznačný a touto cestou chceme zahájit takový menší boj s tabákem. Zároveň ale chceme přinést do našeho prostředí pravdivé a ověřené informace o tom, jak je orální a žvýkací tabák škodlivý a že skutečně nemá pozitivní vliv na sportovní výkon,” uzavírá generální manažer klubu Martin Zozulák.

#NEŽVÝKEJ!