1191_20240308_153006.jpg

STARTUJÍ BOJE O UDRŽENÍ. SOKOLI SE UTKAJÍ S BLACK ANGELS

Nejdůležitější fáze sezóny je zde. Pardubické florbalisty čeká pošesté v řadě boj u udržení nejvyšší florbalové soutěže. V cestě za záchranou jim stojí hráči pražského celku BLACK ANGELS. Jaké je statistické srovnání obou celků?

Historie vzájemných zápasů

Historie vzájemných zápasů se datuje až do roku 2019, kdy se odehrál první z nich. Celkem se proti sobě tyto dva týmy od zmíněného roku postavili 12x a historicky úspěšnější jsou BLACK ANGELS. Ti totiž zvítězili sedmkrát, pardubičtí hráči se radovali celkem třikrát. Zbývají dva zápasy, ve kterých se v šedesáti minutách nerozhodlo a rozhodnout tak muselo prodloužení či nájezdy. Oba soupeři se dokonce utkali i v sérii play-down. Bylo tomu tak v sezóně 2019/2020 kdy ale sérii, ve které vedli BLACK ANGELS již 2-0, ukončil covid. 

Aktuální forma

Formu v závěru základní části vyladili lépe hráči BLACK ANGELS. Ti z posledních 6 zápasů hned 4 vyhráli. I přes slibný závěr však do předkola play-off nepostoupili. To pardubičtí SOKOLI z posledních šesti duelů vyhráli pouze jeden a to proti Vinohradům, které v rámci School Matche porazili před zraky 3667 diváků 7:6 po nájezdech. Jak se ale říká, tak play-down je nová soutěž a jede se takzvaně od nuly.

Lídři

Ani jeden z celků nemá jasného "špílmachra", který by táhl ofenzivu svého týmu. Důkazem toho je, že ani jeden z nejproduktivnějších hráčů svého celku se nenachází v TOP 40 kanadského bodování soutěže! Na straně BLACK ANGELS je nejproduktivnější dvojice Burian - Renčín, která si shodně zapsala 28 kanadských bodů. Této dvojici zdárně sekunduje zkušený Jakub Hromada s 27 body a talentovaný junior Vilém Doležal s 25 kanadskými body. Nejlepšími střelci týmu jsou Burian s Hromadou (oba 17 branek). Na straně Pardubic jsou nejproduktivnějšími hráči Radek Drba a Ralfs Polis, kteří oba shodně získali 26 kanadských bodů. Třetím v kanadském bodování je David Žáček, který si připsal 9 přesných zásahů a 11 asistencí. Nejlepšími střelci týmu jsou již zmínění Drba s Polisem, kteří vstřelili 17 a 14 branek. Suverénně nejvytěžovanějším hráčem z obou dvou týmu je kapitán Sokolů Lukáš Prix, který tráví na hřišti průměrně 24 minut a 44 vteřin! 

Brankáři

Jedničkou v brance BLACK ANGELS je po odchodu Daniela Körbera Ondřej Matiášek. Ten nastoupil do 19 utkání a šestkrát se radoval z výhry. Průměr obdržených branek na zápas má lehce přes sedm a úspěšnost zákroků má na 72%. Na pardubické straně je zde vyrovnaná brankářská dvojice Haleš - Denemark. Prvně zmiňovaný naskočil do 17 duelů, ve kterých průměrně obdržel sedm a půl branky s úspěšností zákroků přes 73%. Denemark odchytal 13 utkání s průměrem blížícím se k 10 brankám a úspěšností pod 69%. Kdo bude jedničkou v play-down na straně BLACK ANGELS je téměř jisté, kdo to ale bude na straně Pardubic? 

Speciální týmy

Velmi důležitým faktorem v bojích o udržení jsou speciální týmy. V základní části byli úspěšnější v procentuální úspěšnosti přesilových her hráči BLACK ANGELS. Ti z 38 nabídnutých přesilových her využili hned 11 a mají tak úspěšnost blížící se k 29%. Pardubičtí SOKOLI zahrávali 31 přesilových her a využili pouze sedm z nich. Jejich úspěšnost je tak lehce přes 22%. V přesilových se budou ANGELS spoléhat hlavně na trio Burian - Renčín - Hromada, které dohromady vstřelilo 8 přesilových branek. Na pardubické straně je to trio Drba - Polis - Křinka, které vsítilo 6 branek. V oslabení se naopak lépe dařilo pardubickým "plejerům". Ti mají úspěšnost oslabení přes 64%. Jako jedinému celku ze Superligy však pardubičtí neskórovali v početní nevýhodě. BLACK ANGELS mají úspěšnost 54% a v početní nevýhodě skórovali jedinkrát. 

Trenéři

Zajímavé bude sledovat také taktický souboj mezi oběma trenéry. Střídačce BLACK ANGELS vládne hlavní trenér Tomáš Janeček. Bývalý reprezentační kouč, který v minulosti trénoval například i Kladno, je považován ze velkého stratéga a tak bude velmi zajímavé sledovat, jakou taktiku naordinuje svým hráčům. Na pardubické straně bude stát Martin Zozulák. Klubové ikona a legenda klubu povede pardubické SOKOLY již do šestého boje o udržení v řadě. 

Klíč k udržení

V případě, že SOKOLI uspějí v této sérii, můžou ihned slavit záchranu Livesport Superligy. V případě neúspěchu se utkají s poraženým ze série Karlovy Vary - BUTCHIS, ve které pokud neuspějí, Livesport Superligu opustí. Také úspěch ve druhé sérii play-down ale neznamená přímé udržení, v tomto případě by se ještě museli utkat s poraženým finalistou 1. ligy mužů v barážové sérii.