771_20200402_112711.jpg

VELKÉ LOUČENÍ LEGENDY. MARTIN ZOZULÁK KONČÍ HRÁČSKOU KARIÉRU.

Bez nadsázky se dá říct, že končí velká éra pardubického florbalu, Martin Zozulák se rozhodl pověsit hokejku na hřebík a do další sezóny se SOKOLI už nenastoupit. „Rozhodování to pro mě bylo samozřejmě strašně těžké, protože florbal je obrovský kus mého života. Ale po letošní sezoně jsem došel k závěru, že to vše bylo sice krásné, ale bylo toho dost a nastal ten pravý čas, kdy bych měl svojí kariéru ukončit,“ říká nejúspěšnější pardubický hráč.

Martin Zozulák odehrál v nejvyšší české florbalové soutěži 14 sezón, byl dokonce jedním z těch, kteří si v Pardubicích zahráli vůbec první extraligové utkání v roce 2005. V roce 2008 si jeho talentu všimli v TJ JM Chodov a vytáhli si ho na hostování do Prahy, kde strávil celkem tři sezóny. S klubem z Jižního Města si nakonec Martin zahrál i Superfinále florbalu v roce 2013.

Po návratu do Pardubic v následující sezóně se stal bezpochyby tahounem sokolského celku a byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem sezóny a obsadil druhé místo v anketě Florbalista sezóny. A tak tomu zůstalo až do konce této sezóny. V roce 2018 jako kapitán dovedl SOKOLI k vítězství v Poháru Českého florbalu.

„Martin je bezpochyby nejlepší hráč, se kterým jsem měl možnost během kariéry hrát. Jsem strašně rád, že jsem mohl po jeho boku strávit hezkých pár let v jednom útoku a poznat, co je skutečný florbal. Všichni ví, že to byl střelec od pána Boha, kolikrát stačilo, abyste ho trefili granátem z příklepu do zad a stejně z toho byl schopný dát gól. Myslím, že až časem nám všem dojde, jaká hráčská legenda se loučí. Kdo ví, jestli se takové osobnosti v nejbližších několika desetiletích vůbec dočkáme. Zároveň si troufám tvrdit, že jeho návrat do Pardubic po Superfinale v roce 2013 byl jednou z nejdůležitějších událostí v historii celého klubu,“ říká jeden z Martinových dlouholetých spoluhráčů a odchovanec klubu Jakub Burian.

Za celou svou kariéru nasbíral Martin Zozulák celkem 453 kanadských bodů v základní části, což ho řadí na 6. místo historických tabulek kanadského bodování. Dohromady nastřílel pardubický sniper 274 branek a je tak druhým nejlepším střelcem historie.

„Martin je neoddiskutovatelně největší hráčská osobnost pardubického klubu a historicky jedním z nejlepších hráčů celé extraligy. Jeho bodový příspěvek i hráčská zkušenost bude na hřišti určitě chybět, ale věřím že dorůstající generace odchovanců ho bude postupem času adekvátně nahrazovat. Důležitost jeho osoby pro pardubický klub se tímto nesnižuje, ba naopak. Nezbývá mi tedy než popřát hodně úspěchů i mimo palubovku,“ okomentoval odchod největší hráčské hvězdy Pardubic nový člen vedení Jan Cakl.

Martin Zozulák za sebou má i úspěšnou reprezentační kariéru. V roce 2014 byl součástí bronzového celku z MS mužů v Göteborgu a doma má také kompletní sbírku cenných kovů z akademických mistrovství světa. 

Během své florbalové kariéry utrpěl Martin dvě těžká zranění kolen a jen díky svému odhodlání a přirozené poctivosti se vždy zvládl ve velmi krátkém čase vrátit na hřiště. Na začátku letošní sezóny Martin z rodinných důvodů přerušil kariéru, po novém roce se ale k týmu vrátil, aby mu pomohl se závěrem sezóny. „Během té doby jsem si uvědomil spoustu věcí – například to, že chci skončit trochu s grácii a nebýt jen přestárlá legenda, které pomalu ujíždí vlak. Rád bych, aby si mě lidé pamatovali tak, že jsem florbal hrát alespoň trochu uměl, a ne že jen čekají na to až skončím a uvolním místo mladším. Nebo to, že mě skutečně florbal začal bolet a moje tělo začíná regenerovat výrazně hůř, než tomu bylo dříve,“ přiznává otevřeně pardubická patnáctka.

„S Martinem jsem v různých pozicích "kolem" prožil vlastně celou jeho hráčskou kariéru. Martin byl mimořádný hráč, prosadil se i v TOP klubu, reprezentaci. Navíc měl chuť i odvahu se k nám vrátit a začít pro klub i pracovat. Pozitivní pro mě je, že s jeho koncem na hřišti nekončí naše spolupráce v klubové kanceláři. Za všechno, co předvedl na hřišti mu patří velký dík,“ uzavírá předseda klubu a Martinův spoluhráč například z historicky prvního extraligového utkání Vít Drašar.

Jak již bylo řečeno – končí jedna éra, odchází legenda. Nezbývá než poděkovat:

MARTINE, DÍKY ZA VŠECHNO A HODNĚ ŠTĚSTÍ!

Konci Martina Zozuláka se budeme na sociálních sítích věnovat i v následujících týdnech a měsících a fanoušci se tak mají určitě na co těšit.