Související zápasy

SOKOLI Pardubice

Závěrečná fáze sezóny je tu. SOKOLI se v play-down utkají s Otrokovicemi

Ani v letošní sezóně SOKOLŮM nevyšel předsezónní cíl, čímž byl postup do předkola play-off. Nyní tedy začíná nejtěžší část sezóny, tou jsou zrádné souboje v play-down.

Historie vzájemných zápasů

Historie vzájemných zápasů se datuje až do roku 2011, kdy se odehrál první z nich. Celkem se proti sobě tyto dva týmy od zmíněného roku postavili 23x a historicky úspěšnější jsou otrokovičtí. Ti totiž zvítězili jedenáctkrát, pardubičtí hráči se radovali celkem sedmkrát. Zbývá pět zápasů, ve kterých se v šedesáti minutách nerozhodlo a rozhodnout tak muselo prodloužení či nájezdy.

2022/2023

Na rozdíl od celkové historické statistiky jsou v letošní sezóně úspěšnější SOKOLI. Ti totiž Otrokovice dokázali dvakrát porazit, nejprve v domácím zápase 7:5 a následně i na otrokovickém “Štěrkovišti“, kde ale nechali bod, když vyhráli 5:4 v prodloužení. Výraznou roli v těchto zápasech hráli především dva otrokovičtí hráči. Kapitán Peter Nehila si připsal pět kanadských bodů za branku a čtyři asistence, střelec František Vykopal se v těchto dvou zápasech trefil hned čtyřikrát. Úspěšnou dvojicí na pardubické straně byl Ivo Teichman, který si připsal pouze o asistenci méně, než otrokovický kapitán a střelec Lukáš Kučera, který se v domácím zápase trefil hned čtyřikrát. Nouze nebyla také o emoce, v letošních vzájemných zápasech padlo dohromady 80 trestných minut, v tomto čísle jsou započítané dvě červené karty a dva osobní tresty.

Aktuální forma

Formu v závěru základní části vyladili lépe pardubičtí SOKOLI. Ti z posledních sedmi utkání odešli hned čtyřikrát jako vítězný tým. Na druhé straně se otrokovičtí panteři výrazně trápí, aktuálně táhnou již devítizápasovou šňůru proher. Naposledy svěřenci trenéra Ševčíka zvítězili na konci roku 2022 na půdě posledních Karlových Varů.

Lídři

Oba týmy mají své jasné lídry. Na otrokovické straně jsou jimi dva hráči. Kapitán Peter Nehila společně s Františkem Vykopalem, kteří potáhnou svůj tým za záchranou. Peter Nehila je na tom v kanadském bodování o tři body lépe než jeho spoluhráč, připsal si 34 kanadských bodů, Vykopalovo konto se tedy zastavilo na 31. kanadském bodu. V pardubickém týmu jsou také lídři dva. To nemůže být nikdo jiný, než dvojice Šmíd-Zozulák, šikovný mladík Šmíd zaznamenal 37 kanadských bodů, zkušený matador Zozulák pouze o tři body méně, tedy 34 bodů.

Brankáři

Otrokovice vstoupí do série s jasnou jedničkou v brankovišti. Tou bude Adam Kohút, o kterém se dá říct, že do branky nikoho jiného nepustil. Kohút vychytal všechny otrokovické výhry, ve 22 zápasech inkasoval průměrně 7,34 branek za zápas a úspěšnost zákroků měl 70,18 %. Zde mají SOKOLI obrovskou výhodu, do play-down můžou jít s tím, že mají naprosto vyrovnanou brankářskou dvojici. Vedle juniorského mistra světa Martina Haleše totiž vyrostl mladý Matěj Denemark, který naskočil v Livesport Superlize do dvanácti zápasů s úspěšností 66,96 %. Statisticky lépe je na tom zkušený Haleš, který v brance strávil 943 minut, v nichž inkasoval průměrně 7,19 branky na zápas a s úspěšností zákroků 73,60 % táhl SOKOLY vzhůru.

Sázka na zkušenost

Oba týmy jdou do série s vědomím, že v jejich kádru jsou matadoři, kteří mají s boji o udržení bohaté zkušenosti. Na straně pardubického soupeře je to například Tomáš Sovják, Marek Zapletal a nebo Filip Hrabal, kteří nezažili pouze boje o udržení, ale také souboje v play-off, které v otrokovickém dresu hráli. V pardubickém dresu je to především čtveřice Zozulák, Teichman, Burian, Ďopan. Tito hráči hrají v letošní sezóně v pardubickém dresu velkou roli, v průběhu sezóny je navíc doplnil Milan Bína, který je v Pardubicích na hostování a zažil jak boje v play-down v dresu SKV, ale také bitvy play-off při jeho angažmá v pražské Spartě.

Dravé mládí

Ani jeden z týmů se nebojí vsázet na hráče juniorského věku. V pardubickém dresu v letošním ročníku nastoupilo již osm hráčů ročníku 2004, nebo 2005, někteří z nich dokonce hrají v týmu velkou roli. Na hřišti stráví nejvíce Jan Nezval, který odehraje v průměru více než 18 minut v každém zápase. Stíhá ho trojice Šimák, Machatý, Křinka, všichni tři odehráli v letošní sezóně přes dvacet utkání a na hřišti strávili průměrně více než 13 minut. Na straně Otrokovic sice číslo není takové, přeci jen se ale draví mladíci v týmu najdou. Nejvýraznějším je bezpochyby Lukáš Kubíček, který odehrál 24 utkání s průměrným časem na hřišti převyšujícím 18 minut a zapsal 5 kanadských bodů. Kubíčka mezi juniory doplňuje Adam Štourač, který do zápasů Livesport Superligy nakoukl jedenáctkrát a na hřišti strávil průměrně lehce přes pět minut.

Trenéři

Souboj nebude probíhat pouze mezi hráči, v sérii nás čeká také taktický souboj mezi oběma trenéry. Na otrokovické lavičce je již druhou sezónou Karel Ševčík. Tento trenér, který sbíral zkušenosti také například na superligové lavičce ve Vítkovicích nebo Ostravě zažil nejúspěšnější sezónu v ročníku 2018/2019, kdy měl na lavičce ostravského FBC v základní části procentuální úspěšnost výher 51,58 %. Kromě superligových štací má za sebou trenér Ševčík také jednu mezinárodní, v roce 2018 se totiž pohyboval kolem slovenského národního týmu. V trenérské bitvě se Ševčíkovi postaví pardubický Ladislav Štancl, ten se po štaci u juniorského týmu Pardubic vrátil zpět na superligovou střídačku. Trenér, který má mimochodem hráčské zkušenosti například z 1. ligy mužů nastoupí v prvním zápase play-down na lavičce ke svému 81. utkání, doteď má negativní bilanci 18-62. Ani pardubický trenér ale není bez zkušeností z mezinárodní scény, je totiž aktuálním asistentem trenéra u české juniorské reprezentace juniorů.