Pardubice slaví historicky první triumf v Poháru!

Finále Poháru České pojišťovny hrané v Olomouci nabídlo dramatickou podívanou, po jejím konci poprvé v historii klubu zvedly trofej z Poháru nad hlavu Pardubice, které přijelo podpořit přes dvě stě fanoušků. Sokol jako první inkasoval, ještě v první třetině ale otočil vývoj utkání a v jeho polovině vedl o tři branky. V závěru pardubičtí florbalisté obětavou hrou ubránili těsný náskok.

Začátek finálového klání vyšel o něco lépe Liberci. V 7. minutě se dostal do vedení využitou přesilovkou, po střele Veselého z pravé strany v předbrankovém prostoru úspěšně dorážel Radek Valeš. Tato branka ale nezůstala dlouho bez pardubické odezvy, o minutu později si David Žáček na polovině hřiště u levého mantinelu aktivním napadáním vybojoval míček a svůj samostatný únik zakončil krásnou bekhendovou kličkou ze ležícího Vaníčka – 1:1. Východočeši svůj tlak po vstřelené brance ještě stupňovali a v 11. minutě už šli do vedení. Prosadili se z rychlého brejku, kdy Janeček vrátil balonek ze středu na levou stranu Přemku Pakostovi, jenž poslal balonek tahem přesně do vzdálenějšího horního rohu branky – 1:2.  Do konce první části byly k vidění zajímavé šance na obou stranách, Sokol měl navíc k dispozici dvě přesilovky, ale ani jednu nevyužil.

Pardubice se znovu prosadily až ve 23. minutě, Škeřík potáhl míček po pravé straně, navezl si ho více na střed a střílel pod pravou nohu Vaníčka. Balonek se odrazil na malé brankoviště, kde číhal Michal Janeček a pohotově ho dorazil do sítě – 1:3. Třetí početní výhodu v zápase už Pardubice proměnily v branku, po neúspěšném útoku Liberce se na druhou stranu rychle vydal kapitán Martin Zozulák, jenž individuální akci zakončil střelou z levé strany po zemi ke vzdálenější tyči – 1:4. Liberci se ovšem povedlo rychle vrátit do zápasu, minutu po Zozulákově trefě využil Valešovu křižnou nahrávku z pravé strany Lukáš Veselý a zakončením z první snížil na rozdíl dvou branek – 2:4.

Také ve třetí dvacetiminutovce pokračovala atraktivní podívaná se zajímavými šancemi na obou stranách. Deset minut před koncem jen o pár milimetrů přestřelil bránu Valeš, na druhé straně mohl uklidnit Pardubice jejich kapitán a Vaníček vytáhl proti střele parádní zákrok maskou. V 51. minutě už to bylo pouze o jednu branku, Liberec předvedl další povedenou přesilovkovou souhru, na jejímž konci byla střela z první z levé strany v podání Lukáše Veselého. Sokol mohl před zraky téměř osmi set fanoušků v závěru rozhodnout, jenže se mu nedařilo opět překonat dobře chytajícího libereckého brankáře. To ho nakonec nemuselo mrzet, jelikož ustál závěrečný tlak Liberce a mohl začít slavit historický triumf.

Hodnocení kapitána Martina Zozuláka: „Zápas jsme odehráli v neskutečném nasazení, strašně moc jsme bojovali. Myslím si, že rozhodlo to, že jsme bojovali více než Liberec. Vyhrát Pohár se svým mateřským klubem je pro mě určitě důležité, ale spíše si myslím, že je to taková mezizastávka na cestě, po které jsme se vydali a satisfakce za roky dřiny, kterou v klubu odvádíme a možná důkaz toho, že to v Pardubicích děláme dobře.“

Hodnocení trenéra Ladislava Štancla: „Byl to zápas, na který jsme se od začátku jednak těšili, byla to velká událost nejen pro hráče, ale pro všechny v klubu. Zápas byl specifický, protože jsme věděli, že můžeme vyhrát první trofej. Pro mě jako trenéra to znamená, že tým má potenciál hrát v Superlize výše, než jsme třeba teď, a do budoucna se s ním musí počítat. Pro všechny v klubu je to odměna za práci za poslední roky, kdy se vše neskutečně posunulo a důkazem toho je, že sem za námi přijelo ve čtyřech autobusech přes dvě stě lidí. Rozhodlo naše nasazení, bojovnost a to, že jsme vstřelili čtyři góly ve hře pět na pět.“

Finále Poháru České pojišťovny:

FBC Liberec – Sokol Pardubice 3:4 (1:2, 1:2, 1:0)

Branky a asistence Pardubic: 7:18 Žáček, 10:07 Pakosta (Janeček), 22:50 Janeček (Škeřík), 30:38 Zozulák.

Rozhodčí: Kačer, Vašíček; Střely na branku: 19:26; Vyloučení: 3:2; Využití: 2:1; Diváci: 756.

Sestava Pardubic: Haleš (Levínský) – Oubrecht, Škeřík, Slabý, Prix, Bílý, Kaluža, Formánek – Petr, Janeček, Zozulák, Kourek, Teichman, Dlesk, Pakosta, Šmíd, Žáček, Černý, Petržela.