840_20201219_094159.jpg

Adam Šmíd: Zkušenosti ze Švédska chci předávat celému týmu

Necelý měsíc po návratu ze Švédského Växjo se nejproduktivnější hráč SOKOLŮ Adam Šmíd v rozhovoru rozpovídal o nabraných zkušenostech při skandinávském angažmá, těžké situaci při spojení školy a hraní florbalu v zahraničí, či o jeho pocitech z posledních nepovedených zápasů.

S odstupem času, jaké máš pocity o švédské misi?

Mám určitě jen samé pozitivní zkušenosti. Poznal jsem spoustu nových lidí, byl jsem v super klubu dle mého názoru z nejlepší ligy na světě, takže mě napadají jen samá pozitiva. Nabral jsem spoustu zkušeností, které chci nyní předávat celému týmu.

Po úvodní domluvě, hraní pouze v rezervním týmu, jsi dostal příležitost i v “A” týmu Växjo. Jak jsi to prožíval?

Byl jsem nadšený, že s klukama můžu jít do zápasu, i když jsem byl jen na lavičce. Každopádně jsem si to moc užil a byl jsem rád, že s nimi můžu být v šatně a pozorovat jak to chodí v takovém týmu v den zápasu. Rozhodně to pro mě byla neuvěřitelná zkušenost.

Na rozdíl od tvého spoluhráče Lukáše Prixe jsi ve Švédsku nebyl sám. Byla velká výhoda to celé prožívat se svým parťákem Martinem Halešem?

Určitě to výhoda byla, vše jsme spolu probírali a bylo super to s ním celé prožít. Rozhodně si tedy myslím že jsme to měli snazší.

Při pobytu ve Švédsku jsi musel zvládat také distanční výuku, nebyl to velký problém? Jak jsi to zvládal?

Problém to nebyl, s Martinem jsme si zažádali o individuální vzdělávací plán, při čemž nám pan ředitel vyšel vstříc, za což mu moc děkuji. Bez toho bychom ani nemohli odcestovat a hodí se to i při trénincích zde v Česku . Museli jsme tedy jen dělat úkoly a když jsme měli čas, tak jsme si například napsali písemku.

Stíhali jste s Martinem při nabitém programu školou a florbalem poznávat i okolí města a švédskou kulturu?

S Martinem jsme toho moc do školy neměli takže jsme se byli podívat na město, šli jsme taky například na zříceninu a na zámek, který je kousek od města, takže jsme kulturu poznávali opravdu hodně a to bylo super.

Po příjezdu jsi rychle nastoupil do kolotoče Livesport Superligy. Vnímal jsi nějakou výhodu v nových zkušenostech a rozehranosti?

Určitě vnímal. Přeci jen ve Švédsku jsou tréninky v úplně jiném tempu a tvrdosti hry, což v Česku není vůbec. Výhoda to pro nás byla obrovská.

Vstup do restartu ligy se týmu však nepovedl, čím si to vysvětluješ?

Abych byl upřímný, sám nevím. Může to být tím, že většina týmu nemohla trénovat v hale, ale musela “pouze” plnit individuální plán, který jsme měli daný. Podmínky však byly pro všechny stejné, my tedy musíme začít makat ještě více a výsledky se určitě dostaví.

Tým srážejí na kolena hlavně chvilkové výpadky v soustředěnosti, jak to zlepšit?

Musíme hrát celých 60 minut a nedělat zbytečné chyby. Poté si myslím, že bychom měli bodů mnohem víc a měli i větší herní pohodu, což by mohlo také přispět k lepším výkonům.

V probíhající sezóně jsi s 15 kanadskými body (7+8) nejproduktivnější hráč SOKOLŮ, může zde být vidět vliv právě zkušeností z SSL?

Jelikož jsem většinu bodů získal před odjezdem do Švédska tak bych řekl že ne. Samozřejmě jsem ale nabral další zkušenosti, které bych chtěl v Pardubicích zúročit a pomoct týmu.

Jaké máš vyhlídky k nebližším zápasům a dalšímu pokračování Livesport Superligy?

Těžko říct, nyní nás čeká série zápasů ve kterých bychom měli získávat body, takže musíme vytěžit ze zápasů maximum a pokračovat dál. Až na konci sezony se uvidí, na jaké umístění bude toto vše stačit.