1201_20240415_093728.jpg

Jakub Víšek o dominanci starších žáků akademie a vyhlídkách na MČR

Skvělou sezónu prožívají starší žáci AKADEMIE. Ti ve dvaceti ligových zápasech prohráli pouze jednou a s velkým náskokem postoupili přímo na Mistrovství České republiky. Jak probíhala ligová sezóna? Co stojí za skvělými výkony našich mladíků a jaké jsou ambice před blížícím se MČR? Zeptali jsme se hlavního trenéra Jakuba Víška.

Kubo, jak celkově probíhala ligová sezóna starších žáků akademie? Bilance 19 zápasů a pouze jedné prohry je skvělá…

Samozřejmě to zní pěkně, ale samotné výsledky pro nás nemají nějakou extra hodnotu. Já jsem především rád, že si kluci během ligových zápasů mohli vyzkoušet spoustu různých rolí a situací. Každý z hráčů si vyzkoušel hrát minimálně na 3 postech, několikrát jsme dostali kluky do cíleného diskomfortu, některé zápasy si vedli úplně sami bez realizačního týmu, a to že to nakonec zvládli s takovou bilancí je jenom bonus. Ale ano, jsme spokojení, že se nám podařilo zajistit si postup na MČR bez nějakého výrazného stresu, teprve tam se však ukáže, jak na tom v tuhle chvíli jsme.

Cítil jsi během roku, že jste měli nějaké slabší období? Že to nešlapalo úplně vašich představ?

Asi nemůžu říct, že bychom měli nějaké souvislejší období, kdy by to úplně nešlapalo, občas to spíš vnímám osobně jak na horské dráze, klidně i během jednoho týdne. Není neobvyklé, že jeden z tréninků je úplně fantastický, super tempo, uděláme přesně to, co jsme chtěli a o dva dny později si v půlce tréninku říkám, jestli si radši nezahrát fotbálek a nejít domů, protože to prostě v ten den nemá nic :D. Ne, v tomhle musím kluky rozhodně pochválit, pracuje se s nimi skvěle, jsou jako tým velmi dobře nastavení a to, že tam přijdou nějaké výpadky, ať už u jednotlivců nebo u celku, to je prostě součást sportovního procesu a bylo by extrémně divné, kdyby tomu tak obzvlášť v téhle kategorii nebylo.

V čem jste se podle tebe v průběhu sezony nejvíce posunuli? 

Takhle, když jsem kluky přebíral, tak v nich už byla slušná individuální kvalita, takže hodně kreditu si určitě zaslouží Jarmil, Safari a další trenéři, kteří tuhle skupinu měli přede mnou. Celkem logicky to ale bylo furt takové dětské „plácání“. Teď se nám postupem času do toho daří dostávat, čím dál tím více principů spolupráce na hřišti a důležitých herních návyků a už to místy začíná vypadat jako vyspělý florbal. Dál si myslím, že jsme výrazně zvedli týmovost a obecně naši mentální stránku. Ještě je tam rozhodně co zlepšovat, ale věřím, že jsme na dobré cestě a na MČR to ukážeme.

S týmem hrajete i hodně přátelských zápasů mimo region. Jak důležitá je pro kluky konfrontace i s jinými celky?

Extrémně. Uvědomuji si, proč je naše liga nastavená tím způsobem jakým je, ale prostě pro kluky v tomhle věku je 20 zápasů za sezonu strašně málo. V průběhu sezony jsme tedy vyráželi především do Prahy a sehráli skvělé zápasy, které nás hlavně také udrželi v realitě, protože je jedna věc většinou vyhrávat v našem regionu, ale pro to celorepublikové měřítko je potřeba ještě vyšší level. V neposlední řadě jsem taky opravdu vděčný rodičům, kteří nás po celou sezonu podporují a umožňují nám takhle vyrážet na zápasy i mimo soutěže.

Na začátku května vás čeká MČR v Mladé Boleslavi. Jaká máš očekávání a jak se na turnaj s týmem těšíte?

Těšíme se moc! Snažíme se s realizačním týmem připravit pro kluky super akci a věřím, že to pro ně bude parádní zážitek. Co se týče očekávání, tak kluci už si mezi sebou nějaké cíle nastavili. Já osobně se nechci upínat k nějakému výsledku, spíš pro mě bude klíčové, jakým způsobem se budeme prezentovat. Jsem ale přesvědčený, že s tím, kolik jsme odvedli práce, a ještě v následujících týdnech odvedeme, tak že můžeme hrát zajímavou roli. Co mám navnímáno, tak tohle MČR nebude mít úplného outsidera, ani jasného favorita a rozhodující bude to, který z týmů přijede v nejlepší formě. Já udělám všechno pro to, abychom to byli my.