1042_20221108_135249.jpg

Jakub Burian: Do Vánoc nás čeká dost možná rozhodující fáze sezóny

Novým kapitánem pardubického elitního týmu se pro letošní sezónu stal Jakub Burian. Tento odchovanec pardubického florbalu a velký srdcař v rozhovoru rozebírá aktuální sezónu “A“ týmu a vyhlídky do jejího pokračování.

Po krátké odmlce absolvuješ celou ligovou sezónu, jaké jsi před ní měl očekávání?

V první řadě bych chtěl říct, že konkrétně u mě bohužel není nikdy jasné, že opravdu absolvuji celou sezónu (úsměv). Ale samozřejmě dělám všechno pro to, aby tomu tak bylo a já odehrál všechny zápasy, koneckonců to byl jeden z mých předsezónních cílů. Očekávání jsem jinak nijak extra zvláštní neměl, věděl jsem, do čeho jdu, takže jsem se na všechno, co superligová soutěž obnáší, těšil.

V přípravě jste sehrávali přípravné zápasy především se superligovými týmy a pohárové zápasy odehrál až na jednu výjimku juniorský tým, jak tento způsob přípravy vnímáš?

Neměl jsem s tím problém. S naší geografickou polohou je jasné, že jsme si pro přáteláky se superligovými soupeři museli občas dojet, a já neznám moc lepších věcí než jet ve všední den večer na zápas do Ostravy a prohrát tam 1:5 (úsměv). V těch pohárových zápasech, ve kterých naskakovali spíš kluci z juniorky, nešlo primárně o výsledek. Jsme rádi, že si kluci zahráli dospělý florbal, nabrali zkušenosti a obouchali se. Proto jsme k pohárové skupině přistoupili právě takhle.

V úvodních čtyřech zápasech jste si připsali pouze bod za prohru po nájezdech v Liberci, kde vidíš největší příčiny proher?

Všechny zápasy byly, co se týče herního obrazu vyrovnané, ale chyběla nám v nich určitá schopnost dotahovat tahle utkání do vítězného konce. To je něco, co velké týmu umí, a vždy, když se zápas láme a rozhoduje jeden gól, tak jsou úspěšnější. My se to zatím učíme, a právě v těchto zápasech nás body stála jednou střelecká nemohoucnost, podruhé zase zbytečné individuální chyby. Naše herní prezentace ale nebyla vůbec špatná, což bylo pro tým důležité.

Po této sérii ale tým cenně skalpoval Vítkovice, na to navázal výhrou nad BLACK ANGELS, jak takovéto zápasy týmu pomohly?

Z hlediska psychiky i bodového přídělu nám pomohly samozřejmě moc. Potřebovali jsme sami sobě i fanouškům dokázat, že jsme na správné cestě. Dodržovali jsme základní věci, týmová atmosféra na střídačce a v šatně byla výborná, což nám pomohlo oba zápasy otočit, jeden ze stavu 0:2, druhý dokonce z 0:3.

Po dvou výhrách ale přišel tvrdý pád na zem, s Tatranem tým prohrál 2:12, co vám tento zápas ukázal?

Ukázal nám to, že vyhrát Superfinále pro nás bude letos strašně těžké (úsměv). Mrzí mě, že ten výsledek vypadá takhle hrozivě, protože to neháže hezké světlo na celý tým. Já doufám, že se takový nářez do konce sezóny už opakovat nebude. Ale realita je taková, že ti frajeři jsou v tuhle chvíli zkrátka trochu jinde. Pro nás velká škola a alespoň jsme viděli, jak může florbal v Česku vypadat.

Jak se dá připravit na zápas proti týmu, jakým je Tatran, který má v týmu několik reprezentačních hráčů a neuvěřitelnou kvalitu na každém postu?

Pokud budu úplně upřímný, tak k tomu, abychom porazili tým jako je letošní Tatran, tak by se nám muselo sejít úplně všechno stejně jako proti Vítkovicím a všichni bychom museli podat hodně velký nadstandard. Paradoxně nám možná uškodily ty dvě předchozí výhry, protože jak nám říkal i Luděk Beneš po zápase, Tatran věděl, že jsme ve formě, a tím pádem rozhodně nic nepodcenil. Naopak trenéři Tatranu zmínili, že to byl do té doby jejich letošní nejlepší výkon, a to je pak těžké. Nám se ten zápas zkrátka nepovedl, tečka.

V reprezentační pauze se nacházíte ve velmi vyrovnané tabulce na 12. příčce, co na to říkáš?

Důležitější, než aktuální postavení v tabulce je náš bodový zisk. Ztrácíme jen bod na předkolo play off, což byl náš základní předsezónní cíl. Samozřejmě všichni víme, že jsme těch bodů měli mít víc a v probíhající pauze jsme mohli být ještě víc v klidu, nicméně teď rozhodně není čas na žádnou velkou paniku. Důležité je, že nikdo z týmu není se současným 12. místem spokojený a chceme jít rozhodně nahoru.

Na čem je v pauze třeba zapracovat?

Na všem jako doposud. Potřebujeme zklidnit a zkvalitnit hru na míčku, která vychází z kvalitních přihrávek, získat trpělivost v útočném pásmu, zlepšit přístup k osobním soubojům, pořád dokola pilovat zakončení a samozřejmě neustále posouvat naši kondiční připravenost.

Hned po této pauze váš čekají tři velmi důležité zápasy s tabulkově vyrovnanými soupeři, jak se na ně budete připravovat?

Jsem rád, že po delší pauze do toho vletíme právě tímhle důležitým trojbojem, kdy první dva zápasy hrajeme doma, navíc dva dny po sobě. Každý z těch zápasů bude úplně jiný, ale příprava na ně bude důkladná, pečlivá a stoprocentní. To by mělo stačit.

Jak moc jsou tyto zápasy důležité pro další vývoj sezóny?

To ukáže až čas. Je možné, že v konečném zúčtování budou naprosto klíčové, ale taky nemusí být vůbec důležité. Nicméně pokud by se nám povedlo zapsat tři výhry, tak se nám bude dýchat rozhodně lépe. Je sice hezké, že jsme si řekli, že můžeme hrát vyrovnaně téměř s kýmkoliv, ale pokud nebudeme sbírat body a posouvat se tabulkou nahoru, tak je to prakticky k ničemu. Nastavení týmu bude takové, že budeme chtít uspět proti Otrokovicím, Ostravě i Vinohradům.

Jaké máš očekávání do dalšího průběhu sezóny po odehrané třetině základní části?

Věřím, že se nám povede navázat na vítězné zápasy a obecně na začátek sezóny. Porážky s Tatranem a Českou Lípou jsme už hodili za hlavu, víme, že nás do Vánoc čeká dost možná rozhodující fáze sezóny, během měsíce budeme hrát 5x doma na Dašické, takže na to se všichni strašně těšíme. Věřím, že fanoušky nezklameme a dáme jim dost důvodů, aby na nás chodili dál.