1123_20230715_095258.jpg

Ladislav Štancl hodnotí první část letní přípravy

Hlavní trenér mužského celku hodnotí první část letní přípravy a zároveň popisuje plán družstva do startu Livesport Superligy.

Láďo, máte za sebou první fázi letní přípravy. Jak si spokojený s jejím průběhem?

Zcela upřímně, ke spokojenosti je trochu daleko, a to především proto, že jsme nemohli trénovat v kompletním složení, což se samozřejmě vždy odrazí na tréninkových možnostech, a hlavně herní úrovni, jelikož kádr není tak široký. Takže doufám, že v další fázi tomu již bude jinak a budeme trénovat v plné sestavě i s našimi klíčovými hráči a tím se moct posouvat dopředu většími kroky než doposud. S čím jsem spokojený je přístup hráčů a jejich prací v trénincích. To je základ, na kterém to chceme postavit a pokud v úsilí nepřestaneme, naopak ještě přidáme, budeme se zlepšovat, abychom byli na začátku září co nejlépe připravení.

Na konci první fáze jste odehráli dvě přípravná utkání. Proti Chomutovu jste zvítězili 11:5 a následně prohráli s Hradcem Králové 4:6. Jak utkání zpětně hodnotíš?

Zápasy nám nastavily zrcadlo a ukázaly, jaká je naše současná realita, to zcela jednoznačně a bez obalu. Proti Chomutovu to bylo z naší strany herně povedenější, naopak druhá zápas s Hradcem se nepovedl vůbec. Výsledky jsou zcela nepodstatné, šlo nám o herní prvky, které jsme do hry zařadili i o to, vidět hráče v zápasové praxi, která je vždy jiná než ta tréninková. Je třeba to postavit na poctivé tvrdé práci a v srpnu do toho šlápnout, abychom bylo na sezónu připravení tak, že budeme konkurenceschopní.

Celý červenec trénují kluci individuálně. Jaký plán jim připravil kondiční trenér Ondřej Almaši? Na co je kladen největší důraz?

Hráči mají připravené individuální plány, které plní. Zároveň je tato fáze důležitá i v tom, že si všichni od pravidelných společných tréninků a akcí trochu odpočinou, vyčistí hlavu a od srpna už to bude poměrně náročný režim. "Almi" tréninky zaměřil především na rychlost a běhání kratších intervalů a úseků. Nechybí samozřejmě ani posilovna. Velkou výhodou je i to, že je schopen hráčům individuály upravit na míru podle jejich možností pro trénink i kondiční úrovně.

V srpnu se tým opět sejde ke společné fázi. Jak bude vypadat a jaké významné akce kluky čekají?

Srpen bude programem klasicky trochu náročnější a už půjde především o herní a zápasovou přípravu. Hned na začátku nás čeká společně herní soustředění v Pardubicích, poté pohárový zápas s Hradcem Králové a následovat bude účast na turnaji Czech open. Vrcholem pak bude na konci závěrečné herní soustředění, po kterém sehrajeme pohárový zápas se Spartou, tam už bychom chtěli mít vše maximálně připravené. Tým bude hodně pohromadě a vedle herní přípravy, bude mít velkou váhu i tvorba týmového ducha a nastavení týmových hodnot, principů a cílů.

Tým opustilo po konci sezóny velké množství hráčů v čele s “pointmakerem” Adamem Šmídem. Jak těžké bude tyto odchody nahradit?

Je pravda, že odchodů je letos opravdu hodně a nejen odchod Adam je ten klíčový. Odešlo nám poměrně hodně zkušeností jak v herní praxi, tak v působení na tým v kabině po lidské stránce. Už první fáze přípravy ukázala, že nahradit všechny tyto odchody bude extrémně těžké. Ale na druhou stranu je třeba, aby to hráči vzali za ten druhý konec, otevře se herní prostor pro ostatní, vzroste jejich týmová i herní role a bude pak na každém, jak toho dokáže využít. Už teď je jasné, že pro nás bude naprosto zásadní, aby všichni klíčoví hráči byli zdraví a nepotkala nás zdravotní kalamita jako v předešlé sezóně. Tým bude extrémně mladý, tak věřím, že bude bojovný, dravý a bude na něm vidět chuť se porvat s těžkou konkurencí v lize.

Na konci června jsi byl zvolen hlavním trenérem juniorské reprezentace. Je to pro tebe splnění tvého trenérského snu? Jak náročné bude skloubit pozici šéftrenéra klubu, hlavního trenéra A týmu a šéfa lavičky reprezentace?

Jde spíše o dosažení určité sportovní mety, kterou vnímám jako poměrně zásadní a důležitou v mém rozvoji. Zároveň je to dost velká zodpovědnost a závazek, který jde ruku v ruce s tím, že je radost být součástí tohoto levelu našeho sportu, pracovat s nejlepšími hráči daných ročníků a společně s realizačním týmem, je posouvat ještě na vyšší úroveň. Náročné to určitě bude, ale skloubit se to dá. Tak nějak jsem na takový režim už připravený z let předešlých a vždy je pro mě klíčové, aby ani jedna pozice netrpěla na úkor té druhé. Naopak to, že budu vidět potenciální reprezentanty přímo v našich superligových zápasech, je určitě výhoda, stejně jako to, že na mezinárodním levelu čerpám hodně informací, poznatků a postřehů, které mě posouvají a mojí snahou bude díky tomu posouvat i naší práci v klubu. Osobně to, že jsem tuto možnost vůbec dostal a jsme s Kubou Víškem součástí realizačního týmu reprezentace, beru jako vizitku práce celého klubu a lidí, kteří jej vedou a starají se o jeho chod.