1023_20220909_110444.jpg

Jsme zkušenější a sebevědomější, hlásí před začátkem Superligy kouč Ladislav Štancl

Více než čtyřměsíční pauza je u konce a v neděli pro nás na půdě nováčka z Karlových Varů začíná nová sezóna Livesport Superligy. SOKOLI jdou do ročníku 2022/2023 se staronovým koučem Ladislavem Štanclem, který vyhlásil jednoznačný cíl - útok na předkolo play off.

Láďo, vrátil ses na pardubickou střídačku po dvou letech. Jak moc odlišný tým jsi nyní přebral?

Úplně jiný. Nejen složením, ale i vlastním nastavením. Souvisí to s tím, že předtím se dvě sezóny nedohrály kvůli covidu a play-down se nekonalo, letos to kluci udrželi v poslední možný moment, a i když to bylo extrémní, tak zkušenosti, které tím nabrali, jsou opravdu obrovské a já doufám, že pomůžou v posunu týmu. Zároveň ale všechny hráče poměrně dlouho znám, takže jsem věděl, do čeho jdu a co můžu očekávat.

Letošní letní příprava byla hodně ovlivněná dlouhou sezónou a úspěšnou baráží, která končila až na konci dubna. Jak jseš spokojený s tím jak přípravné období proběhlo?

Příprava byla ovlivněná možná víc, než jsme si mysleli. Ten měsíc, o který jsme začali později, znamená dost tréninkových jednotek a chvil, které tým nemohl strávit společně. Ovšem i z té kratší přípravy jsme se snažili vymáčknout maximum. Na rovinu přiznávám, že stoprocentně spokojený nejsem, ale udělali jsme maximum. Poslední detaily, které nám chyběli, jsme ladili v tomto týdnu před startem Superligy. S čím jsem ale hodně spokojený je to, jak tým funguje jako celek, jakou roli převzali starší hráči a jakým způsobem je v týmu nastavená komunikace. Na tom budeme určitě stavět.

Jaké byly vrcholy týmového programu v posledních dnech před startem Superligy?

Minulý týden jsme odehráli poslední přípravný zápas v Ostravě, který se nám ale vůbec nepovedl. Vzhledem k tomu, co jsme si ze zápasu odnesli a jaký z něho máme výstup, tak z něj ale paradoxně vytěžíme víc, než kdybychom jej zvládli s bravurou. Po něm následovalo dvoudenní teambuildingové soustředění v Krkonoších, které se naopak velmi povedlo. I z něho se do Pardubic vrátil lepší a silnější tým. Cením si toho, jak k tomu všemu hráči přistoupili, a i toto nám dává právo tvrdit, že jsme na dobré cestě. Obecně je pro nás opravdu důležité, abychom se z každé společné akce, zápasu či tréninku, vraceli jako lepší a silnější tým.

Jak jsi spokojený se složením kádru, ve kterém došlo po sezóně k několika změnám?

Pro mě je důležité, aby tým fungoval jako celek, byl nastavený odvést v každém momentu sezóny maximum a my trenéři jsme z něj to maximum dokázali dostat. Pokud se tohle nepovede, tak všechno ostatní kolem by byla jen prázdná slova, předpoklady, polemika, zkrátka jak s oblibou říkám jen kecy.

Jde A” tým do nové sezony kompletní?

Bohužel nejde. Po těžké operaci s kolenem je Vojta Rusín, který je stále v rekonvalescenci, a na Czech Openu se navíc zranil i Honza Savický, což je pro nás další citelná ztráta. Ve stavu zraněných je aktuálně i gólman Karel Aubus, ale věřím, že ostatní členové týmu dokáží všechny marody nahradit, chopí se své šance a přispějí tím nejlepším ze sebe.

V čem bude z tvého pohledu tedy letošní “A” tým jiný od toho z loňské sezóny?

Určitě bude zkušenější a já osobně věřím v to, že sebevědomější a odvážnější. Byl bych moc rád, kdybychom letos dokázali tým posunout natolik, že už nebudeme otloukánky pro ty největší superligové favority. Nesmíme dát naši kůži lacino a já vnímám velký rozdíl mezi tím, pokud odcházíme ze zápasu s tím, že skóre je v náš neprospěch, a mezi tím, pokud si řekneme, že odcházíme poraženi. To nesmíme dopustit a k tomu by nám měli pomoct právě zážitky a zkušenosti z loňského play-down a následné baráže.

Jak už tu několikrát padlo, v poslední sezóně se SOKOLI zachránili až v úplně posledním možném utkání. Jaké jsou týmové le do ročníku 2022/2023?

Tady je odpověď jednoznačná. S týmem jsme si stanovili, že výsledkovým cílem je být nejhůře do desátého místa, abychom se vyhnuli play-down. To je umístění, na které budeme cílit a bude pro nás znamenat splnění základního cíle. Jdeme do toho s tím, že víme, že je to v našich silách, ale zároveň s pokorou a vědomím, že by to byl obrovský posun a bude opravdu záležet na tom, aby každý z nás týmu odevzdal to nejlepší, co v něm je.

Na co bys nalákal skvělé pardubické fanoušky na tribuny Dašické? Na co se můžou v podání tvého týmu v příštích měsících těšit?

Rád bych je nalákal na to, že uvidí jednotný tým, který jde na hřiště odvést maximum a snaží se jim udělat radost. Zároveň jim garantuji to, že pokud je plná Dašická, tak se našim hráčům hraje fantasticky a dokáží ze sebe vymáčknout ještě víc. Věřím, že na hale bude na každém zápase atmosféra, která se maximálně přiblíží té, která dotlačila naše hráče k záchraně Superligy.

Co říkáš na los úvodních kol Superligy? V neděli nejprve zajíždíte na půdu nováčka z Karlových Varů, hned za týden vás čeká pražská Sparta v enteria areně a další den hned do Liberce. S jakým bodovým ziskem budeš po úvodních třech zápasech spokojený?

Začátek Superligy pro nás bude opravdu extrémně těžký a zároveň důležitý. Už první zápas ve Varech je jedním z těch, které potřebujeme nutně zvládnout, abychom udělali první krůček ke splnění cíle. Pro Vary to bude první superligový zápas, bude zřejmě plná hala, takže to opravdu nebude nic jednoduchého. Pak nás čekají velmi těžcí soupeři, na které budeme muset hned ze startu sezóny vytáhnout nadstandardní výkony, pokud budeme chtít pomýšlet na body. A pokud se ptáte na spokojenost s bodovým ziskem, tak nemůžu odpovědět jinak než devět bodů, vše ostatní by znamenalo, že týmu nevěřím a já mým hráčům věřím na 100%.