827_20201110_100832.jpg

Lukáš Prix: Individuální tréninky se nevyrovnají herní praxi

Další mladík z řad pardubického “A” týmu se v průběhu minulého týdne rozhodl pro výzvu v podobě zahraničního angažmá. Lukáš Prix se dohodl na přestupu do celku Strängnäs IBK, hrajícího švédskou druhou nevyšší soutěž. O své velmi rychlé adaptaci, atmosféře v klubu či fungování soutěže se rozpovídal v rozhovoru.

Kdo přišel s nabídkou tvého přestupu?

Začátky nějakého jednání byly z moji iniciativy. Následně se mi ozval hlavní trenér, že by měli zájem a tím se to celé rozjelo. Prakticky týden jsme byli v každodenním kontaktu a domlouvali se na různých podmínkách a celém přestupu.

Byl jsi rozhodnutý hned, nebo jsi se rozmýšlel o přijetí této výzvy?

Vzhledem k situaci, v jaké jsem byl doma, jsem se moc nerozmýšlel. Samozřejmě to souviselo všechno s opatřeními proti koronaviru, které jsou v Česku zavedeny. Individuální trénování přeci jen není tak zábavné, když ani nevíte kdy a nebo jestli vůbec se zase vrátíte do tréninku či zápasů. Napomohlo tomu také to, že ve škole máme distanční výuku, takže mi je jedno, jestli jsem doma nebo ve Švédsku. V neposlední řadě je tu samozřejmě fakt, že Švédsko je kolébka florbalu, takže si myslím, že je snem každého si tu zahrát.

Jaké byly tvé první dojmy po příjezdu do města, do sportovního zázemí?

Hned první dojmy byly super, měl jsem z toho opravdu dobrý pocit. Po příjezdu z letiště, kde mě vyzvedl trenér mi jeden ze spoluhráčů rychle ukázal město, posilovnu a halu, kde tým trénuje a hraje domácí zápasy. Je to tu na trochu jiné úrovni než u českých týmů.

Jak vypadal tvůj první trénink s týmem?

První trénink s týmem jsem měl hned ve čtvrtek, co jsem přiletěl, takže to bylo hodně hektické. Z letiště do Strängnäs jsme přijeli kolem půl páté a v šest hodin jsme už měli trénink, takže byl čas opravdu jen na to se podívat na zázemí. Nicméně trénink byl dobrý, je to hodně mladý tým a kluci jsou strašně přátelští, pořád se mě ptali, jestli všechno chápu nebo něco nepotřebuji. Na druhou stranu to byl pro mě prakticky po měsíci zas trénink v hale, takže jsem si také chvilku musel zvykat, že zas držím hokejku v ruce.

Již po dvou dnech ve Švédsku jsi nastoupil do zápasu, do druhé poloviny utkání proti týmu Hudik/Bjorkberg. Byl jsi před zápasem nervózní?

Musím říct, že naštěstí na nějakou nervozitu nebo stres před zápasy netrpím, takže jsem byl relativně v klidu, ale samozřejmě to bylo něco nového, tak jsem nad tím přemýšlel víc, než normálně. Je to také náročnější hrát najednou s úplně jiným týmem, se kterým nejste sehraní a hraje jiný systém. Nicméně na konci zápasu už to bylo lepší, ale i tak to bohužel nebyla vítězná premiéra.

Nafasoval jsi s příjezdem klubové vybavení? Jak je to v týmu se sponzory?

Ano, dostal jsem klubové věci na tréninky i zápasy. Zajímavostí je, že jako sponzor tu není žádná florbalová značka, jak to bývá v Česku, ale firma Adidas. Pro florbalové vybavení tu žádný týmový sponzor není, hráči si tedy v případě zájmu mohou uzavírat osobní smlouvy.

Jaký je systém druhé nejvyšší švédské soutěže?

Tato soutěž je specifická v tom, že je rozdělená na severní a jižní část. V obou skupinách je 12 týmů s tím, že se za celou sezonu s druhou skupinou nepotkáte. Nehraje se tu ani žádné play off nebo o sestup. Z každé skupiny postupuje první tým rovnou do nejvyšší soutěže, ale také tři týmy rovnou sestupují o ligu níže.

Dokážeš porovnat florbal ve Švédsku a Česku?

Samozřejmě se tu najde poměrně dost rozdílů, ale asi to bude také jiné v nejvyšší soutěži a této druhé nejvyšší. Všechno je tu o něco rychlejší, hráči jsou zvyklí dávat míček hned od hokejky. Další a asi největší rozdíl je v šikovnosti hráčů. Všichni jsou tady extrémně technicky šikovní. Naopak v Česku se hraje více fyzická hra, na tu tady nejsou tolik připraveni. Ale když se podívám na celou hru jako takovou, tak mi přijde, že je to podobná úroveň.

Na rozdíl od SOKOLŮ ve Växjö jsi ve Strängnäs z Česka sám, není to pro tebe problém? Jak tě přijala kabina?

Není to problém, kluci z týmu se mi hned od začátku extrémně věnují a pořád mi pomáhají. Hned mi všechno ukázali a jsme prakticky každý den spolu, i když nemáme trénink. Asi bude také výhoda, že až na 3 starší hráče je náš tým opravdu mladý, takže si rozumíme.

Co tamní kultura? Navštívil jsi Švédsko v minulosti nebo je pro tebe všechno nové?

Ve Švédsku jsem byl už vícekrát, takže jsem věděl, kam a do čeho jdu, i proto to pro mě bylo trochu jednodušší. Švédové mají úplně jinou mentalitu, než u nás. Jsou hrozně společenští a i proto mi vůbec nevadí, že tu jsem z Čech sám.

Město Strängnäs není moc velké, v okolí je však například hlavní město Stockholm, plánuješ ve volném čase poznávat Švédsko?

Je to malé, ale hezké městečko, nicméně já bydlím ve vedlejším městě, které se jmenuje Eskilstuna, to už je větší. Jelikož jsem zatím neměl moc času, tak jsem se nikam kromě těchto dvou měst nepodíval, ale tady mi to zatím stačilo, je to tu fakt krásný. Určitě mám ale v plánu se nějaký volný den jet podívat právě třeba do Stockholmu.