1112_20230517_171537.jpg

Generální manažer Martin Zozulák o výsledcích A týmu, mládeže, přestupové politice a změnách

Sezona 2022/2023 je z pohledu ligových soutěží minulostí. Jak celý ročník hodnotí generální manažer klubu Martin Zozulák?

Martine, máme za sebou období covidu či zvyšující se náklady na energie a provoz. Jak se dokázal klub s touto skutečností vypořádat?

Jednoduché období pro všechny sportovní kluby to samozřejmě není. Nicméně se zatím držíme a daří se nám rozpočet naplňovat. Po covidu jsme měli poměrně velký úbytek členské základny a hodně dětí se k florbalu po této pauze nevrátilo. V současné době je již členská základna na podobných číslech jako před covidem a naopak se nám daří neustále přivádět nové členy, což je pro nás nejlepší možná zpětná vazba na práci, kterou děláme. Bohužel se současná krize promítla i do výše členských příspěvků, které jsme sice v letošní sezoně podrželi na stejné úrovni, ale od té následující nás čeká zdražení, bez kterého bychom nemohli dále fungovat na stejné úrovni. Snažíme se tuto zátěž pro rodiče alespoň, co nejvíce rozložit do více plateb a stejně tak nabízíme možnost výběru počtu tréninků v návaznosti na výši příspěvků. Samozřejmě díky podpoře rodičů, partnerů a municipalit bychom toto období překonávali velmi těžko. Na druhou stranu vnímáme, že sport je pro vývoj dětí naprosto zásadní prostředek a byla obrovská chyba, aby současná krize znamenala, že děti přestanou sportovat!

Oproti loňské sezoně přibylo do partnerského portfolia sedm sponzorů. Jak těžké je v dnešním době získat nového partnera?

Je to velmi těžké a výrazně těžší je to navíc v prostředí florbalu. Konkrétně v Pardubicích je to extrémně složité v konkurenci další špičkových sportovních klubů. Pro naše relativně menší město je tu obrovská koncentrace elitních soutěží. Ale troufám si tvrdit, že se s tím pereme statečně a naši současní partneři jsou spokojeni se servisem, který jim poskytujeme. Bez jejich podpory by nejvyšší soutěž v Pardubicích nebylo možné hrát.

Stejně jako v sezoně 2021/2022 musel mužský celek bojovat o udržení nejvyšší florbalové soutěže. Proč se nepodařilo Pardubicím postoupit do play-off?

Sice to je krásné, že každoročně končíme sezonu vítězným zápasem a fandí nám u toho celá Dašická, ale rádi bychom se posunuli a začali plnit halu spíš při sériích play off. Letos jsme z mého pohledu měli jeden z nejlepších kádrů, které jsme tu kdy měli. Ale bohužel se nám to nepodařilo prodat na hřišti a ze všeho nejvíc nás zasáhlo období od zhruba poloviny listopadu do poloviny ledna, kdy jme prohráli 10 utkání v řadě včetně klíčových zápasů s našimi přímými konkurenty. V tomhle období jsme měli hrozivou marodku, vinou různých zranění nebo nemocí nám chyběli klíčový hráči z první dvou pětic a vzhledem k šířce kádru to pro nás bylo fatální. Když se podíváme na začátek a konec sezony, které jsme odehráli v kompletním složení, tak ty výkony byly diametrálně odlišné. Takže bych hlavní příčinu nepostupu do play off hledal právě zde.

Nicméně když pomineme výsledkové umístění mužského „A“ týmu, tak se SOKOLI vrátili zpět na špici v průměrné návštěvnosti na domácí utkání, do enteria arény přilákali více než čtyři tisíce diváků a uspořádali další eventové akce… To je naopak pěkná vizitka, nemyslíš?

To je samozřejmě skvělá vizitka a je o to cennější, že to je dlouhodobá záležitost a není to jen otázka jedné sezony. Zároveň zevnitř klubu vidím kolik nás to stojí úsilí, ale pro nás je to jedna z priorit v oblasti marketingu. Chceme hrát pravidelně před plnou halou a bavit diváky nejen předvedenou hrou, ale i dalším doprovodným program. Diváci jsou u nás skvělí a v kontextu výsledků našeho A týmu také velmi trpěliví. Jsem přesvědčený, že až se nám podaří hrát na vyšších příčkách, tak budou další diváci ještě přibývat.

Když zůstaneme ještě u elitního týmu, tak jak těžké je obecně poskládat superligový tým? Jak funguje přestupová politika klubu?

Z našeho pohledu regionálního klubu je extrémně těžké dostat do Pardubic kvalitní hráče pro superligový tým. Tomu jsme přizpůsobili i naši přestupní politiku – hráče pro superligu si chceme sami vychovat a skládat tým primárně z hráčů, kteří prošli naší mládeží. To je jádro našeho týmu a na tom určitě nechceme nic měnit. Na druhou stranu je určitě důležité naše hráče doplňovat i z jiných týmů a zvyšovat tak kvalitu a konkurenci mezi hráči.

Troufám si tvrdit, že v rámci přestupní politiky tak nejsme příliš agresivní jako některé konkurenční kluby. Samozřejmě reagujeme také ze sezony na sezonu podle počtu hráčů, kteří náš tým opouští. Například v letošní sezoně těch odchodů počítáme poměrně hodně a tak se snažíme být na přestupním trhu výrazně aktivnější než v předchozích sezonách. Všechny změny v našem kádru budeme samozřejmě postupně zveřejňovat.

Pojďme se přesunout k dalším elitním týmům, tedy k juniorům a dorostencům. Ani ti bohužel neprožili ideální sezonu. Jak hodnotíš jejich ročník?

Z pohledu výsledků bychom čekali lepší umístění obou týmů a určitě i naše dlouhodobá ambice je hrát ve vyšších patrech tabulky v obou soutěžích. Na druhou stranu je výsledek v těchto kategoriích trochu zavádějící, pro nás je priorita rozvoj hráčů a následné zapojení do elitního mužského týmu. Výsledek např. dorosteneckého týmu nám samozřejmě napoví na jaké jsme zhruba cestě, ale o finálním výsledku se pojďme bavit až kluci přejdou do mužských kategoriích, kolik jich bude s florbalem pokračovat a na jaké úrovni.

Jaké novinky plánuje klub do následující sezony?

Nejzásadnější novinka pro fungování celého klubu je reorganizace naší zaměstnanecké struktury, kterou budeme posilovat o další osoby. Současné náplně práce a jejich časová náročnost už byla pro nás neudržitelná. Vzhledem k tomu, že se chceme dále posouvat a zlepšovat naši činnost, tak jsme potřebovali personálně posílit. Od nové sezony tak plánujeme zkvalitňovat naši činnost na všech úrovní, nicméně asi největší novinky se týkají sportovní části a práce s elitními týmy.