810_20200917_124358.png

Martin Zozulák: Chceme ukázat, že do Superligy patříme

Letní příprava skončila a SOKOLI Pardubice čeká první ostrý herní test v Livesport Superlize. Jak hodnotí trenér přípravu, která byla extrémně fyzicky náročná? Jaká sezóna čeká tým? A jak se podepsala karanténa na týmu? Odpovídal nový trenér Martin Zozulák.

Martine, nemůžeme začít jinak, než tím úplně nejaktuálnějším – karanténou. Je to hodně velký zásah do přípravy a začátku sezóny?

Zásah je to brutální. Všude jsem opakoval, že je pro nás zásadní udržet tým v tréninku po celou dobu přípravy. Kvůli tomu jsme například nejeli na pražský Czech Open. Bohužel se nám to nepovedlo a karanténa na nás spadla v ten nejhorší okamžik. Měli jsme před sebou finální fázi přípravy, herní soustředění, pohárový zápas s Hattrickem Brno a závěrečný teambuilding. Vše jsme museli zrušit a improvizovat.

Jaký podle tebe, jako trenéra, bude mít tenhle dvou týdenní výpadek dopad na tým a náladu před ligou?

Vzhledem k tomu, že už máme za sebou první tréninky a menší herní soustředění, tak se to dá zhodnotit. A vliv to mělo jednoznačný na celý tým, a to je jejich „nadrženost“ na florbal (smích). Vzhledem k tomu, že jsme 14dní byli zavření doma, tak jsem překvapen, že jsme nešli zásadně kondičně dolů a stejně tak jsme dokázali docela dobře navázat na herní prvky z posledních tréninků a zápasů. Kluci k tomu přistoupili velmi zodpovědně, jako k celé přípravě a za to jim podle mě patří velký obdiv.

Tréninky v karanténě jsou asi hodně omezené, že? Ne každý hráč má k dispozici domácí posilovnu nebo třeba zahradu. Můžeš trochu přiblížit, co hráči dělali?

Kluci dostali kondiční plány od Petra Mocka, doplněné o kompenzační tréninky Kačky Levínské. Plány byly dokonce dvoufázové, takže hráči měli rozepsané tréninky na dopolední a odpolední fázi. Náplň tréninků byla samozřejmě dost omezená, ale „Móca“ má velkou fantazii a poradil si s tím výborně.

První dva zápasy se nakonec odložily, dá to podle tebe klukům i trenérům dost času se sebrat po karanténě a do třetího kola proti Spartě naskočit v plné polní?

To asi nikdo z nás netuší. Věříme tomu, že dvou týdenní výpadek nebude znát a děláme pro to maximum. Zároveň už chceme mít konečně za sebou první zápasy, přeci jen ta příprava je letos extrémně dlouhá, a navíc pouze s pár odehranými zápasy za celou přípravu.

Dost o karanténě. Když pomineme tuhle komplikaci, jaká byla letošní letní příprava?

Pro mě jako trenéra nejlepší, kterou jsem kdy odtrénoval (smích). Ne, vážně jsem v podstatě se vším spokojen. Za ty 4 měsíce jsme udělali obrovský kus práce. Troufám si tvrdit, že po několika letech máme v Pardubicích skutečně fungující tým, který táhne za jeden provaz. Zároveň máme nejlépe kondičně připravené hráče – kondiční testy letos dopadly suverénně nejlépe v naší historii. Některým našim hráčům ani nestačila testovací baterie, která na takové výsledky není připravena (smích). V celé přípravě jsme pilovali nový herní styl. Chuť a ochota hráčů měnit zajeté pořádky byla skvělá. Takže když to shrnu, tak jsem s celou přípravou nadmíru spokojen až překvapen. Otázka samozřejmě je, jak to nyní bude vypadat v ligových zápasech.

V druhé společné části přípravy se odehrála utkání v rámci Poháru s Jaroměří a se Startem. Každé z nich bylo úplně jiné. Jak jsi spokojený s herním projevem týmu?

Spokojený jsem s částmi jednotlivých zápasů. Soupeři nám ukázali spoustu detailů do hry, které musíme hrát jinak nebo lépe. Bohužel mě mrzí, že jsme se nedočkali posledního pohárového zápasu s Hattrickem Brno, který pro nás měl být tím pomyslným vrcholem přípravy. Takhle jdeme do sezony v podstatě bez srovnání se superligovými soupeři.

Asi i někdo, kdo florbalu tolik nerozumí si všimne, že mezi hrou loni a letos je významný rozdíl. Jaké jsou ty změny, pokud bys je měl popsat, a na jakých pilířích teď sokolská hra stojí?

Jak už jsem říkal, tak jsme změnili a totálně překopali náš herní styl. Ten je nyní propsaný i do všech našich elitních kategorii, takže hra všech sokolských týmů bude pro oko diváka jasně identifikovatelná. Naše hra by teď měla být výrazně aktivnější, fyzicky velmi náročná, plná osobních soubojů a týmového pojetí. Zpětná vazba od hráčů, trenérů i diváků je zatím velmi pozitivní, tak uvidíme, jak se s tím popereme v Superlize.

Tým, se kterým letos vstupujeme do Livesport Superligy, je stále velmi mladý. Nebude to limit nebo komplikace?

Limit to samozřejmě být může, ale to je prostě realita, s kterou musíme pracovat a hledáme na ní spíše pozitiva. Například toho, že k sobě teď mají kluci velmi blízko, znají se dlouhou dobu, a i díky tomu je v kabině pozitivní atmosféra. Zároveň si drtivá většina týmu v loňské sezoně prožila peklo, které chce letos odčinit, což by mohla být dostatečná motivace pro celou sezonu.

Po loňské sezóně, respektive do jisté míry už v jejím průběhu, došlo k personálním změnám v šatně. Spíše jsme ale počítali odchody než příchody, jak teď vypadá složení týmu?

Složení týmů je stejné po celou dobu přípravu. Nikdo neskončil ani nikdo nepřišel. Na testech byli celou dobu přípravy 3 hráči – Marcel Lehký, Karel Aubus a Jirka Veinfurter. Všichni tři s námi pokračují také dál do sezony. Máca Lehký může být zajímavým zpestřením naší hry, vypadá to, že konečně dospěl a mohl by pro nás být platným hráčem základní sestavy. Oba gólmani ukázali skvělý přístup v celé přípravě. Karel Aubus s námi jde do sezony jako brankářská dvojka za Martinem Halešem a Jirka Veinfurter je připraven v pozici třetího brankáře.

Tvůj trenérský přístup je výrazně jiný, než jsme zvyklí. Teď, po 3 měsících přípravy, už se asi dá hodnotit, jak to funguje?

Já bych na nějaké hodnocení ještě počkal. Tým má dobře našlápnuto, ale sezona ještě nezačala a teprve teď se nám ukáže, jak tým dokáže fungovat v těžkých momentech. Zároveň se rozhodně nechci pouštět do jakéhokoliv sebehodnocení.

Nejde se nezeptat. S jakým cílem jdou SOKOLI do letošní sezóny Livesport Superligy?

Cílů jsme si s hráči nastavili více. Jedním z nich je, že chceme udržet fungující tým, který táhne za jeden provaz. Chceme, aby diváci viděli, že jsme na hřišti nechali všechno a i přesto, že někdy prohrajeme, ocenili náš výkon. Soupeři budou vědět, že nedostanou nikdy nic zadarmo a zápasy s námi je budou bolet. Cítíme, že jsme letos jasným outsiderem a spousta lidí nás dopředu odepisuje, ale my chceme všem ukázat, že Pardubice skutečně do Superligy patří. To, na jaké konkrétní umístění to bude stačit neřešíme.