874_20210405_122229.jpg

Martin Zozulák: Ukázali jsme, že do Superligy stále patříme

Sezona 2020/2021 je pro pardubické SOKOLY minulostí. Jak hodnotí konečné 11. místo v Livesport Superlize hlavní trenér Martin Zozulák, který si odbyl svou premiéru v pozici hlavního trenéra?

Martine, jak s odstupem času hodnotíš 11. místo v tabulce Livesport Superligy?

Velmi zjednodušeně si myslím, že jsme splnili cíl, s kterým jsme do sezony šli a ukázali jsme, že do Superligy stále patříme. Loni jsme se plácali celou sezonu u dna a myslím si, že v porovnání s loňskou sezonou můžeme být spokojeni, jak s výkony, tak výsledky. Samozřejmě je tam spousta věcí, které se nepovedli ale komplexně hodnotím sezonu pozitivně.

Pro tebe to byla první sezóna v roli hlavního trenéra, tak jak osobně byla pro tebe náročná?

Asi nejnáročnější za celou mojí kariéru, bohužel ale ne fyzicky. Té práce, kterou by měl hlavní trenér plnit, je strašně moc a někdy je to opravdu vyčerpávající. Na druhou stranu jsem se vždycky na každou společnou akci, trénink nebo zápas těšil. Hlavně proto, že atmosféra, kterou jsme v týmu měli, byla podle mě letos výborná a dokázali jsme v podstatě po celou sezonu fungovat jako jeden tým, přestože jsme měli relativně dost krizových momentů. Stejně tak musím říct, že mi pomohl celý realizační tým a za to jim určitě patří moje velké poděkování. Zároveň mě vlastně od začátku tahle role hrozně bavila a dodala mi takovou novou energii do další práce. Doufám, že to alespoň trochu bylo vidět :-) 

Ročník jste začali dvěmi výhrami na půdě Sparty a Otrokovic. Následně ale tým zaznamenal sedm proher v řadě. Co se stalo? 

To je asi souhra více okolností. První z nich je ta, že jsme se od začátku sezony snažili hrát velmi aktivní pressing a možná jsme s tím první soupeře zaskočili. Nicméně od dalších kol na nás všichni byli víc a víc připravení a logicky naši hru přehrávali o něco více. Zároveň jsme po 3.kole, kdy jsme prohráli s Královskými Vinohrady, měli velmi těžký los a hráli jsme téměř se všemi soupeři z horní poloviny tabulky. Každopádně tohle období pro mě osobně bylo v sezoně možná nejtěžší, protože já i celý tým jsme vlastně hledali náš skuteční herní styl, který vydržíme hrát po celých 60 minut a tak nějak jsme se v tomhle období celkově hledali a ladili detaily v našem novém pojetí hry.

Po televizním utkání s Hattrickem ale přišel především herní vzestup a tým začal získávat body. Změnilo se něco ve hře? 
                      

Pro mě osobně byl televizní zápas s Hattrickem klíčový v dalším vývoji sezony. Ten zápas se nám absolutně nepovedl a mám pocit, že z následného video-rozboru, hráči pochopili, jak můžeme a nemůžeme hrát, co si můžeme a nemůžeme na hřišti dovolit. Bohužel nám to trvalo v podstatě polovinu sezony, ale beru to tak, že to je daň za změnu herního stylu, možná daň za moji premiérovou sezonu v pozici hlavního trenéra, ale celkově nás tohle ne úplně pozitivní období podle mě velmi posunulo.

Nemoc COVID-19 zasáhla kabinu plnou silou, museli jste odkládat utkání a měnit veškerý program. Jak hodnotíš toto období?


Bohužel je to něco, co jsme neměli šanci nijak ovlivnit a covid se prostě i přes všechna testování prohnal naší šatnou a až na výjimky ho měl každý člen týmu. Nevím, jestli je to fakt nebo ne, ale myslím, že dle počtu dní v karanténě a počtu odložených zápasů, nás covid ovlivnil nejvíc ze všech superligových týmů. Museli jsme se několikrát vracet zpátky do tréninky, oživovat vazby, návyky atd. Jednoduché to rozhodně nebylo a poslední kapkou pro nás byl celý únorový program. Pravděpodobně se na mě někteří představili Českého florbalu budou zlobit, ale odehrát 13 zápasů za 37 dní je prostě šílenost, obzvlášť v podání našeho sportu. My se několik měsíců připravujeme na ligovou sezonu, kde základní část trvá standardně 7 měsíců (září-březen) a nakonec odehrajeme polovinu základní části za jediný měsíc. Nikdo neřešil jestli je to sportovně správně nebo jestli je to zdravotně v pořádku pro naše hráče. Samozřejmě jsme neměli informaci, že se ze Superligy nebude sestupovat, takže jsme se nemohli žádným způsobem šetřit. Z trenérského pohledu byl tenhle měsíc úplně nepoužitelný - my jsme v podstatě neměli čas trénovat a pokud jsme trénovali, tak to byly jen lehké předzápasové tréninky. Neměli jsme vlastně šanci reagovat na chyby v zápasech a v tréninku na nich pracovat. Stejně tak jsme neměli čas se trochu více připravovat na soupeře. Ve standardním režimu máte před většinou zápasů zhruba 3 herní tréninky a my jsme šli od zápasu k zápasu - příprava na soupeře probíhala dle důležitosti zápasu buď na předzápasovém tréninku nebo až v šatně před zápasem. Proti tomu proti nám stáli soupeři, kteří měli týden volno a celý týden se mohli připravovat pouze na nás. Pro mě je zásadní, že jsme v tomhle období nenapočítali nějaký větší počet zranění a některé zápasy jsme dokázali odehrát velmi dobře. 

Jaká utkání se vám nejvíce nepovedla? Byla ta střetnutí s Boleslaví a Tatranem? 

Výsledkově i herně se nám nejvíc nepovedli zápasy s Boleslaví a Tatranem. Ve 4 zápasech jsme dostali šílených 60 gólů a naše hra se v těchto zápasech sypala jako domeček z karet. Bohužel jsme nebyli schopní se koncentrovat a s negativním vývojem zápasu jsme najednou přestali hrát naši hru a dodržovat základní principy. Navíc někteří hráči v těchto zápasech naprosto odešli svým přístupem. Tyhle negativní výsledky vygradovali zápasem na Tatranu, který byl jedna velká ostuda a pokud bych měl vybrat jeden moment v sezoně, kdy jsme byl nejvíc nasranej, tak by to byl rozhodně tenhle zápas. Výkon, který jsme s Tatrnem podali neměl absolutně nic společného s tím, co na hřišti chceme dělat a jak se chceme prezentovat. Na druhou stranu jsem rád, že v následujícím zápase, jsme tenhle debakl trochu odčinili a podali jsme mnohem lepší výkon a dokázali v posledním zápase porazit Black Angels. 

Velkou kaňkou, která týmu mnohdy prohrávala zápasy, byly přesilové hry. Nebyla to ke konci už spíše hra hlavy, než to, že by na to kluci herně neměli? 

Přesilovky nás trápili celou sezonu a postupně jsme se už dostali do hrozné křeče. Možná až tak, že bychom raději hráli 5x5. Rozhodně si nemyslím, že bychom neměli typové hráče do přesilovky. Naopak si myslím, že máme vynikající přesilovkové hráče. Ale jak jsem říkal, tak se všichni postupně dostali do hrozné deky a nebyli schopni v přesilovce udělat téměř nic. Samozřejmě je to věc, na které musíme dál pracovat a která je v dnešním florbale extrémně důležitá a rozhoduje zápasy. Stejně tak nás se nám nepovedly i další nestandardní situace jako power-play nebo nájezdy, v kterých naše úspěšnost byla taky velmi malá. Zároveň nás trápil i obrovský počet vyloučených hráčů, stali jsme se nejtrestanějším týmem ligy a v oslabení jsme samozřejmě inkasovali spoustu zbytečných gólů. Na druhou stranu toto nejsou věci, které by se nedali odstranit a myslím si, že se na nich dá docela dobře pracovat.

Díky rozhodnutí Českého florbalu jste nenastoupili do play-down bojů, do kterých byste šli z nejlepší možné pozice. Jak si toto rozhodnutí přijal?
 Bylo to logické vyústění vzhledem k aktuální situaci v ČR?                       


Logické to určitě bylo. Myslím, že se nic moc jiného asi očekávat nedalo. Takže jsme to přijali jako fakt. Jsme rádi, že Superligu budeme hrát i příští rok. Ale jak už jsem jednou zmiňoval, tak samozřejmě vnímáme, že jsme se 2x zachránili "administrativně" a chtěli jsme letos ukázat, že po loňské nepovedené sezoně, stále na nejvyšší soutěž máme. Což se podle mě během základní části potvrdilo, ale už jsme neměli šanci to jen potvrdit v play down. 

Klub hodně sází na vlastní odchovance, letos jste do týmu zařadili také spoustu juniorů, jak si spokojen s jejich výkony?

Celkově jsem spokojen s tím, jak se mladíci postupně zapracovávají do týmu. Samozřejmě to někomu jde rychleji a je to těžce individuální. Ale určitě nám kluci ukázali, že jsou tady další mladíci, kteří v dohledné době promluví do bojů o sestavu a zvýší tak konkurenci v našem týmu. 

Jak nyní bude vypadat program "A" týmu? Jak hodně se změní kádr na příští sezónu?


Zahálet určitě dlouho nebudeme a chceme dál pracovat, abychom v příští sezoně byli zase o něco lepší. Každopádně se vydáme podobnou cestou jako loni a kondiční příprava bude hodně individuální. Změny v kádru nějaké nastanou, některé avizované dopředu ale některé i trochu nečekané. Celkově ale jádro týmu určitě udržíme, vidíme v něm potenciál a chceme budovat tým, který bude úspěšný. O všem ale nyní jednáme, stejně tak skládáme realizační tým a o všech změnách budeme určitě včas informovat.