650_20190306_081728.jpg

Musíme být připraveni mentálně a psychicky, velí před play down trenér Ladislav Štancl

Florbalisté Sokola Pardubice se dlouhou dobu drželi v blízkosti postupu do vyřazovacích bojů či přímé záchrany, nezvládli však závěr základní části Tipsport Superligy a po šesti porážkách v řadě nakonec skončili s dvaceti body na třinácté pozici. O udržení se v nejvyšší soutěži se budou muset v 1. kole play down poprat s Bulldogs Brno, které skončilo se stejným bodovým ziskem před nimi a série tak začne tento víkend na jejich hřišti.

Jak hodnotíte základní část, ve které jste skončili nakonec na předposledním místě?

Samozřejmě jsme si všichni přáli, abychom skončili na lepším umístění a vyhnuli se bojům v play-down. To se nepovedlo a z tohoto pohledu nemůžu hodnotit základní část kladně. Je třeba to brát z širšího úhlu pohledu. Před sezonou se tým změnil opravdu zásadním způsobem a bylo jasné, že bude nějaký čas trvat, než si vše sedne, než mladí hráči posbírají zkušenosti a opravdu poznají úroveň Superligy. V kombinaci s některými nepovedenými zápasy to znamenalo 13. místo a odraz dlouhodobých výsledků je tak odpovídající dané situaci.


Dají se určit zápasy, které byly v konečném zúčtování klíčové?

Těžko hledat jeden nebo víc klíčových zápasů. Ale je jasné, že jsme si situaci nejvíce zkomplikovali, když jsme nedokázali získávat body s týmy, se kterými jsme bojovali v tabulce kolem nás, především v druhé polovině základní části.


Co je ještě nyní před klíčovou fází sezony potřeba ve vaší hře zlepšit?

Je třeba se zaměřit na to, aby naše výkony byly co nejvyrovnanější a vyvarovali jsme se v zápasech výpadků, které jsou pak na konci znát. Vše ostatní je o detailech a momentálním rozpoložení. V současné chvíli je nejdůležitější být připravení mentálně a psychicky.

Prohráli jste už šestkrát v řadě, bude play-down ve velké části o psychice a nastavení hlavy?

To, jestli jsme prohráli nebo vyhráli několik zápasů v řadě, už teď není vůbec podstatné. Vše je minulostí a po konci základní části se všechny výsledky mažou. Jede se od nuly a my víme, že je třeba jakkoliv vyhrát čtyři utkání, abychom splnili náš cíl. Jak jsem se zmínil v předchozí odpovědi, tak je nyní nejdůležitější mentální a psychické rozpoložení celého týmu a správné nastavení mysli na společný cíl.


Je vítězství v Poháru alespoň malou náplastí?

Stejně jako celá základní část je i Pohár České pojišťovny dávnou minulostí. Pro klub je to úspěch, který už zůstane, ale v tuto chvíli už na to nikdo nemyslí a s tím, co nás čeká, Pohár v žádném případě nesouvisí. Ve sportu žádná náplast nefunguje.


Jak probíhá příprava na klíčovou fázi sezony? V týmu je i řada mladých hráčů, kteří ještě boje o záchranu nezažili...

Všichni víme, co nás čeká a víme, co je potřeba k tomu, abychom splnili náš cíl. Máme v týmu hodně mladých hráčů, kteří to sice nezažili, ale na druhou stranu i několik zkušených, u kterých jsem si jistý, že právě mladým pomůžou. Připravujeme se, jak nejlépe umíme a všichni směřujeme k jedinému cíli.


V 1. kole play down vás čeká Brno, se kterým jste letos prohráli 1:3 a 6:9, dá se z těchto dvou utkání vycházet a může případně hrát v sérii nějakou roli, že začínáte na hřišti soupeře?

Dobře víme, že jsme s Brnem dvakrát prohráli a že se nám proti nim nehrálo vůbec dobře. Naopak Brno vždy sehrálo velmi dobré zápasy. To se ale po základní části maže a jede se od nuly.  Domácí prostředí je výhodou od 5. utkání série, do té doby ne. V tomto má Brno drobnou výhodu. My ale věříme, že je v našich silách se s tím poprat tak, abychom to zvládli.