890_20210701_195412.jpg

Odchod kapitána, srdcaře a lídra. Radek Formánek se loučí

V následující sezoně nebude v pardubickém „A“ týmu pokračovat jeho kapitán a srdce kabiny Radek Formánek. Borec, kterému nikdo neřekne jinak než Foro se rozhodl ukončit svoji florbalovou kariéru na nejvyšší úrovni a nyní se bude věnovat pouze hobby hraní.

Radek Formánek se do pardubického oddílu dostal v roce 2004, kdy ho na doporučení někdejšího hráče Filipa Hoffmana, který tehdy trénoval florbalový kroužek na ZŠ Josefa Ressla, přivedl tehdejší šéf střídačky „A” týmu Miroslav Janovský

Mladý a hubený klučina s blond vlasy tehdy nevynikal ani tak svou florbalovou zdatností, jako spíš pohybovými dovednostmi a neuvěřitelnou energií.

Radkovi se tak otevřely dveře do malebné tělocvičny pardubického Sokola. Ta vychovala pro velký florbal řadu skvělých florbalistů, mezi které se Foro zařadil. Tréninky v malé tělocvičně, kde se standardně mísilo několik desítek florbalistů a které probíhaly v pozdních večerních hodinách, však Forovi nevadily.

Radek vyrostl v opravdového lídra a v mládežnických kategoriích mnohdy nastupoval proti borcům i o několik let starší. Přesto se mezi nimi neztratil a vynikal. Odměnou mu v dubnu 2014 byla pozvánka do juniorské reprezentace, což byl pro Formánka i pro celý pardubický klub velký úspěch. „I když to byla krátká zkušenost, jsem za ni hrozně rád. Podstoupil jsem několik tréninků, které byly v neuvěřitelném tempu. Staral se o nás kolektiv čtyř trenérů, dělaly se úplně jiné věci než v klubu. S odstupem času pouze lituji, že jsem v té době víc nedřel víc a nesnažil se v reprezentaci udržet déle," konstatuje.

V juniorské kategorii poté přišly týmové úspěchy. V nejstarší mládežnické kategorii si se spoluhráči zahrál nejvyšší soutěž a vybojoval stříbrnou medaili na Czech Openu. „Musím ocenit také oslavy, které následovaly po všech větších výsledcích. Vždycky nás výborně stmelily a přinesly mnoho parádních vzpomínek." vzpomíná na svá juniorská léta Formánek.

V pardubickém „A“ týmu poté strávil dlouhých 10 sezon, během kterých odehrál včetně pohárových duelů 249 utkání a připsal si v nich 89 bodů za 23 gólů a 66 asistencí. Zároveň se stal jedním ze strůjců vítězství v historickém finále Poháru České pojišťovny v roce 2019.

Číslo 98, které Foro nosil na svém dresu, se tak navždy stane v pardubickém klubu symbolem velkého klubismu, lídrovství a energie. V příštích dnech navíc přineseme s Radkem Formánkem video rozhovor, který najdete na našich sociálních sítích.

Foro, díky za vše!