826_20201105_201555.jpg

SOKOLI ve Växjö: Švédská liga je daleko tvrdší a rychlejší, sbíráme cenné zkušenosti

Mladíci pardubického “A” týmu Adam Šmíd a Martin Haleš využili aktuální situace a při pozastavení sportovních soutěží v České republice vyrazili do švédského Växjö sbírat zkušenosti do týmu místních Vipers. O svých prvních pocitech ze zázemí a zápasů se rozpovídali v rozhovoru.

Jak se celý přestup tvořil?

Velmi rychle. Ve středu se nám ozval Martin Zozulák, jestli bychom vůbec měli zájem o nějaké zahraniční angažmá. Ani jeden jsme neváhali a odvětili, že ano. V pátek dopoledne se nám ozval, že o nás mají zájem ve Växjö Vipers a po poledni jsme již podepisovali přestupní lístky, vše tedy vyšlo krásně.

Uvažovalo se i o jiných týmech nebo bylo Växjö první volbou?

Víme, že Martin kontaktoval vícero týmů, k nám se však donesla pouze tato jedna nabídka.

Jaké byly vaše pocity po prvním prohlédnutí haly a zázemí tradičního týmu Švédské Superligy?

Úžasné! Není to žádná hala, ale pořádná florbalová aréna se skvělým zázemím. Kapacita haly je něco okolo 1500 diváku, takže to musí být perfektní atmosféra. Nyní se bohužel hraje s omezením 300 diváků na zápas. Je zde obří šatna, kde má každý hráč vlastní místo, dále je tu pak kuchyňka, chill-out zóna s gaučem a kávovarem a dokonce i stolem na ping-pong. Dále je tu pak í místnost, kde si každý z hráčů nechává veškeré své vybavení a může si i vyprat veškeré oblečení. Je to tak trochu z jiného světa. 

Oba jste již nastoupili do utkání mužského rezervního týmu hrajícího třetí nejvyšší soutěž, jaký je tam rozdíl mezi touto soutěží a Livesport Superligou?

Tato liga je velmi podobná české Superlize. Jsou tu určitě tvrdší souboje, rychlejší střely a rozhodčí nechávají hru hodně plynout. Je to florbal nahoru a dolů, diváky to musí rozhodně bavit.

Jak utkání probíhalo?

Na zápas jsme byli velmi natěšení, nehráli jsme opravdu dlouho. Většinu času jsme v utkání vedli, ale v posledních pěti minutách bohužel soupeř utkání otočil. Bylo to velmi vyrovnaný "mač" dvou sousedů v tabulce. Pro nás skvělé zkušenosti.

V týmu jste se potkali s Mikulášem Krbcem ze Sparty, jaké s ním máte vztahy?

Martin Haleš: Já se s "Badym" znám už delší dobu z reprezentace a z Growcampu. Hned když jsme se dozvěděli, že jdeme do stejného klubu tak jsme si volali a předávali info. Jsme dobří kamarádi a jsem rád, že jsme ho tu potkali.

Adam Šmíd: Mikuláše znám ze vzájemných zápasů ze Superligy. Osobně jsme se poznali, až na letišti. Je to určitě v pohodě kluk.

Martine, ty jsi si již už také mimo třetí soutěže vyzkoušel atmosféru SSL, v zápase proti Habo jsi byl náhradním brankářem. Jak velká je to zkušenost? Jaká byla atmosféra v týmu?

Ano, je to obrovská zkušenost, za kterou jsem velmi rád! Naneštěstí se zranil druhý gólman, takže jsem hned do prvního zápasu mohl nakouknout z pozice náhradního brankáře. Atmosféra byla vynikající. Celkově nás tým a celý klub přijal skvěle. Švédi mají tak trochu ze všeho srandičky a vypadá to, jako by jim to bylo jedno, ale když se jde do zápasu, tak úplně přepnou a soustředí se. Ať už se jedná o přípravu na zápas, rozcvičku nebo samotný zápas. Je zajímavé sledovat všechny hráče, hlavně gólmana Viktora Kastengrena v akci.

Oba jste ještě studenti, jak zvládáte školu ze Švédska?

Zatím vše v pohodě, chodíme na stejnou školu, kde nám pan ředitel vyšel vstříc s individuálním plánem. Měli bychom dostávat nějaké úkoly, které zašleme zpět. Vše je v dnešní době distančně, což je pro nás aktuálně výhodou.

Měli jste čas poznat město a jeho široké okolí? V blízkosti je dle všeho krásná příroda s velkým množstvím jezer.

Jeden den jsme se byli projít kousek po centru města. Nyní ale bydlíme cca 10min od centra, takže si musíme udělat nějaký výlet.
Ano, bavili jsme se o tom i s hráči a trenéry, kteří nám doporučili nějaká pěkná místa, takže určitě zajedeme do přírody.

Jak vůbec probíhá váš standardní den? 

Do teď jsme měli hodně schůzek s trenéry a vedením klubu, takže moc volného času nebylo. Příští týden by snad měl být klidnější. Jinak dopoledne máme většinou individuální tréninky a povinnosti do školy, odpoledne pak společný trénink nebo zápas.

Vipers patří ke klubům s výborným zázemím. Většina hráčů má od klubu k dispozici i auto. Jak to je ve vašem případě? 

Patří a je to tu vidět. Celá aréna, šatny a obecně zázemí je opravdu profi a máme tu vše, na co si vzpomene. Ano, každý má od klubu auto s logem klubu. My auto také dostali, konkrétně Honda Jazz, ale bohužel bez loga (smích).