886_20210702_161840.jpg

Martin Zozulák hodnotí první část letní přípravy "A" týmu

První část letní přípravy má za sebou náš elitní tým mužů. Jak byl s její průběhem spokojen hlavní trenér Martin Zozulák se dozvíte v rozhovoru níže.

Martine, máte za sebou první polovinu letní přípravy. Jak si byl spokojen s jejím průběhem?

Celkově jsem určitě spokojen. Kluci opět potvrdili, že mají k tréninkovému procesu perfektní přístup a i s ohledem na amatérské prostředí našeho sportu zvládají tréninkové dávky, které se blíží úrovni profesionálních sportovců. Závěrečné kondiční testy v této části přípravy nám potvrdili velmi dobrou připravenost většinu hráčů. Do týmu jsme také zařadili další nové mladé hráče a i oni se s naší přípravou zatím vypořádávají dobře. Stejně tak jsme spokojeni s herní fází, kterou jsme zařadili už nyní v červnu. Zvládli jsme vyhrát 3 ze 4 utkání, což je samozřejmě pozitivní. Ve hře jsme se snažili zapracovat některé nové prvky a opět zlepšovat naší předvedenou hru, která byla v některých pasážích zápasů výborná ale nedokázali jsme se v žádném zápase vyvarovat herních výpadků. To je pro nás asi největší zpětná vazba z této části přípravy a potřebujeme se naučit skutečně koncentrovat po celou dobu utkání. Na druhou stranu pro to mám v téhle části přípravy určité pochopení a věřím tomu, že s blížícím se začátkem sezony půjde koncentrace výrazně nahoru.

Během letní přípravy jste odehráli také 4 přípravná utkání, ve kterých jste si připsali tři výhry a jednu prohru. Jak by si tyto zápasy zhodnotil? S Bohemians, se kterými jste prohráli 4:9, to asi nebyl výkon podle tvých představ, že?

Ve všech utkáních dostali v podstatě stejný prostor všichni hráči z našeho kádru a různě jsme kombinovali sestavou a hledali některé nové vazby. Sledovali jsme hráče, jak reagují v jiných pozicích než jsou zvyklý nebo s jinými spoluhráči, než s kterými hrají delší dobu. Zároveň jsme ale do zápasů nechtěli jít jen s tím, že jdeme zkoušet nové prvky ve hře. Vzhledem k tomu, jak mladý tým, tak se potřebujeme naučit vítězit a dostat se na takovou pozitivní vítěznou vlnu, takže pro nás i výsledek v této části přípravy byl důležitý.

Poslední zápas s Bohemians jsme tak určitě chtěli také vyhrát a zakončit tak celou část bez porážky. Bohužel jsme ale první dvě třetiny vůbec nebyli v zápase, nesoustředili jsme se na svůj výkon a dělala nám problém výrazně větší rychlost hry než v předchozích zápasech. Pozitivní je, že jsme alespoň v poslední třetině dokázali přepnout na vyšší rychlost předvést dobrý výkon.

Tým oproti minulé sezoně doznal změn jak v hráčském, tak i realizačním týmu. Šanci na hřišti dostali i mladíci ročníku 2004 Křinka s Nezvalem. Jak si byl spokojen s jejich výkony a přístupem?

Tak obecně dostává šanci hodně našich mladých hráčů, což je na jednu stranu dobře a vidíme, že umíme vychovat superligové hráče. Na druhou stranu je to pro nás limit, v tuhle chvíli jsme nejmladších týmem v lize a zkušenosti nám prostě chybí. Pokud beru, že kluci ročníku 2002 jsou v příští sezoně bráni ještě jako junioři, tak aktuálně v kádru mám 6 juniorských hráčů, což je téměř třetina týmu.

Konkrétně Honza Nezval i Petr Křinka ukázali, že už v takhle útlém věku můžou promluvit do bojů o základní sestavu. Oba dva jsou zároveň jedni z prvních hráčů, kteří prošli systémem naší klubové akademie od samého počátku (před 5lety) a pro nás je to perfektní zpětná vazba, že tato práce přináší své ovoce.

Stejně tak se ale zatím v přípravě jeví velmi dobře i ostatní mladíci, kteří v loňské sezoně ještě neměli tolik prostoru - konkrétně brankář Matěj Denemark a Vojta Rusin.

Jaký je nyní plán tréninků do dalších týdnů? Budete se držet zvyklosti z minulých let, kdy hráči trénovali celý červenec individuálně?

Přesně tak, hráči budou trénovat celý červenec individuálně. Rozhodně to není tak, že bychom měli měsíc volno a nic nedělali. Potřebujeme ale najít kompromis mezi tím, jak udržet naše amatérské hráče v tréninku a jak to dále nakombinovat s letními prázdninami, dovolenými apod. Dlouhodobě nám tento režim funguje, hráči mají od nás důvěru a svoje individuální plány poctivě plní a tato důvěra se nám vrací v tom, že na začátku srpna přijdou kondičně připravení a mentálně připravení, protože od té doby se až do konce sezony nezastaví.

Do začátku ročníku zbývá poměrně ještě dost času, nicméně co bude hlavní zbraní pardubických sokolů v sezoně? Jakou hrou se budou SOKOLI chtít prezentovat?

Moje trenérská filozofie je stále stejná a po jedné sezoně jsem ji nezměnil. Takže jednoznačně na prvním místě je tým, který spolu dokáže fungovat a táhne za jeden provaz. A samozřejmě chceme posunout úroveň naší hry, loni jsme ji v podstatě celou překopali a v některých zápasech to podle mě bylo znát. Letos věřím, že už tomu tak nebude a některé návyky už jsou dostatečně zažité.