615_20181125_201733.jpg

První polovinu můžeme hodnotit se smíšenými pocity, říká trenér Štancl

Tipsport Superliga se před reprezentační pauzou a světovým šampionátem v Praze překlopila do své druhé poloviny. Sokol Pardubice se s omlazeným kádrem nachází ve spodní polovině tabulky, ve čtrnácti utkáních získal třináct bodů. Nic ještě ale není ztraceno, poslední postupové místo do play off je vzdálené tři body, ve spodní polovině tabulky jsou minimální bodové rozdíly.

Tipsport Superliga má za sebou polovinu základní části, Sokol Pardubice v ní vybojoval třináct bodů a aktuálně je na 12. místě, jak první polovinu hodnotíte? 

Co se týče bodů, tak jsme měli mít o šest bodů více. Umístění v tabulce by pak zcela jistě vypadalo trochu jinak. Naopak si myslím, že body z Bohemky a Liberce se rozhodně počítají a uvidíme, jak moc důležité pro nás budou v konečném součtu na konci základní části. První polovinu tak můžeme hodnotit se smíšenými pocity. Byly zápasy, kdy jsme zahráli dobře a naopak zápasy, které byly z naší strany velmi špatné. Těch se musíme vyvarovat. Už od začátku jsme věděli, že nás nečeká vůbec nic lehkého, tým se hodně omladil a obměnil. Tím pádem si vše musí sednout a jednotlivé věci se musí postupně ladit, aby vše mělo stoupající tendenci. Tabulka je hodně vyrovnaná a bude to ještě tuhý boj.

Po dobrých výsledcích v letní přípravě se týmu zatím příliš nedaří, kde vidíte největší problémy? 

Předně vždy říkám, že to, jak byla úspěšná letní příprava, se ukáže až na konci sezóny. A k tomu je ještě dost daleko. Jak jsem uvedl v předchozí odpovědi, obměněný tým se musí postupně vyladit a to chce trpělivost a vytrvalost. Je to běh na dlouhou trať. Zatím máme problémy v obranné fázi, kde se nám nedaří především proti silným soupeřům bránit tak, jak bychom chtěli. Určitě chceme přidat na týmovém pojetí hry a přenesení pozitivních věci z tréninků do všech zápasů. 

V poslední době inkasujete velký počet branek a týmu se nedaří udržet koncentraci po celý zápas, čemu to připisujete? 

Připisuji to několika faktorům. Prvním je ten, že bychom rádi zlepšili naši práci v obraně, abychom nedostávali zbytečné góly, kterým se dá zabránit. Druhým faktorem je to, že jsme v posledních týdnech sehráli zápasy proti TOP týmům u nás, ty jsou schopné potrestat každou skulinku v obraně, kterou jim vytvoříte. V tom byl i největší rozdíl v zápasech. Individuality top týmů Superligy nedají šanci udělat jakoukoliv chybu. Je třeba být na sebe přísnými a důslednými na každém tréninku. Udržení koncentrace po celou dobu utkání se nám zatím nedaří a stálo nás to i nějaké body. Mladý tým se to potřebuje naučit. Je obecně známým znakem, že u mladých sportovců je to jako na houpačce, i proto jsou často naše výkony nevyrovnané. I tady na všem budeme i nadále trpělivě pracovat.

Změnili se v průběhu sezony vaše cíle? Tým aktuálně opustili dva hráči, zkoušíte další juniory… 

Cíle v průběhu se rozhodně nezměnili a jsou stejné jako na začátku. Chceme stabilizovat naše výkony a co nejdříve se přiblížit tomu, aby výkony byly ve všech utkáních vyrovnané. Zapracovávat mladé hráče a rozvíjet potenciál celého týmu. Práce s mladými hráči je určitě naše cesta, kterou chceme jít. Zároveň to ale vyžaduje velkou trpělivost a výsledky se určitě dostaví.

Jak bude probíhat příprava v dlouhé reprezentační přestávce po dobu mužského světového šampionátu v Praze? 

Pauzu určitě využijeme k intenzivnímu tréninku, nikoli odpočinku, navíc si ji zpestříme zápasem s Thajskem. Čeká nás klíčová fáze sezóny, na kterou se chceme co nejlépe připravit. V první části se zaměříme na kondici, ve druhé už na herní aspekty. Před Vánoci nás čekají čtyři utkání během deseti dní, takže to nebude nic jednoduchého a my nesmíme vůbec nic podcenit.

Co bude důležité v klíčové fázi sezony a co hlavně potřebujete zlepšit? 

Klíčové bude udržet klidnou mysl a čistou hlavu. Být trpěliví, koncentrovaní na každý moment a zlepši obrannou fázi. Pak to bude dobré. 

Mužstvo čeká pět domácích utkání v řadě, z toho jedno výjezdní. Věříte, že by týmu mohlo v klíčových bitvách pomoci i domácí publikum? 

Určitě je to výhoda. Před našimi fanoušky se klukům hraje vždy dobře. Těšíme se i na výjezdní utkání a věříme, že i v Chrudimi budeme mít domácí atmosféru, která nám pomůže ve velmi důležitém zápase.

Je pro vás zatím alespoň malou náplastí úspěšná cesta Pohárem České pojišťovny? 

Když jsme Pohár přihlašovali, tak jsme jej brali jako výbornou přípravu, ale zároveň jako ostrou soutěž, kde když budeme dosahovat dobrých výsledků, budeme postupovat dál. Čtvrfinále Poháru se nehraje každou sezonu, takže i k této soutěži přistupujeme zodpovědně a s potěšením z částečného úspěchu. Nechceme, aby čtvrfinále bylo konečnou fází Poháru. Zároveň ale víme, kde jsou naše priority.

Související články

SOKOLI Pardubice
587_20180907_191435.jpg

Cílem je zapracovat mladé hráče s výhledem do dalších sezon, zní z Pardubic

Pardubice měly tento týden odehrát první dvě kola Tipsport Superligy, jejich vstup do soutěže se ale kvůli střevním problémům o týden posouvá. Začnou tak rovnou velkolepou akcí, čekají je dva duely v hokejové aréně, ve kterých chtějí překonat rekord v návštěvnosti. Po nejúspěšnější sezoně v historii klubu a odchodu řady hráčů se sezonní cíle oproti minulým sezonám změnily.