656_20190328_083655.jpg

Sezona mi ukázala strašně moc. Ať je to jakkoliv, je super vyhrát poslední zápas sezony, říká trenér Štancl

A tým Sokola Pardubice vstoupil do nové sezony pod vedením Ladislava Štancla a jeho asistenta Jana Černohorského, kteří sice nastoupili na lavičku již v závěru minulého ročníku, nyní to pro ně ale byla celá premiérová sezona v Tipsport Superlize. Kádr prošel větší obměnou a v průběhu soutěže se potýkal s výkonnostními výkyvy, povedlo se mu ale získat dvě trofeje, navíc se v play down zachránil nejrychlejším možným způsobem.

V klíčové fázi sezony jste zlomili sérii šesti porážek a porazili Bulldogs Brno 4:0 na zápasy, vylepšil povedený závěr pocit z letošní sezony?
Samozřejmě se končí lépe s takovouto vítěznou sérií. Ať je to jakkoliv, je super vyhrát poslední zápas sezony. Zároveň to ale nesmí zkreslit celkový pocit z proběhlé sezony. To je vždy o mnoha faktorech, mnoha pohledech i nastavených cílech. Nemyslím si, že by sezona v našem podání byla vynikající, ale zároveň nebyla ani žádným propadákem, byť by se to někomu mohlo na první pohled zdát.

Co bylo z vašeho pohledu v sérii s Bulldogs rozhodující? Povedlo se vám nastavit hlavy hráčů přesně tak, jak jste si před začátkem série představovali, což mohl být jeden z klíčových faktorů?
Rozhodující bylo jednoznačně to, jak jsme byli na sérii připravení a že jsme prokázali větší kvalitu ve hře na míčku. Ke všem zápasům jsme nastoupili s pokorou, respektem a zároveň obrovsky koncentrovaně, což se nejvíce projevilo ve zlomových okamžicích jednotlivých zápasů. Po prvním vítězství jsme se uklidnili a dokázali jsme to prodat i v dalších utkáních. Tyto série rozhodují přesilovky a oslabení, my jsme v oslabení nedostali jediný gól, byť jsme jich hráli poměrně dost a zároveň jsme nedokázali využít pouze jednu přesilovku. To v konečném součtu dělá ten těsný rozdíl, kterým skončily všechny zápasy.

Do play down jste šli s pozměněnou sestavou, našli jste tedy ideální složení, které hráčům vyhovovalo?

Sestavu jsme měnili již v posledních zápasech základní části, kdy jsme na to měli prostor a mohli jsme vyzkoušet různé varianty, které by mohly fungovat. V play down jsme pak do sestavy neměli důvod zasahovat. Ideální složení může být na každý zápas odlišné, takže toto těžko hodnotit, šlo především o to, že jednotlivé formace plnily své úkoly a celkově nám to zafungovalo na to, co hrálo Brno.

Jedním z velkých témat bylo začlenění mladých hráčů. Play down se povedlo Adamu Šmídovi po boku zkušených hráčů Zozuláka s Teichmanem, jak hodnotíte výkony mladých hráčů?
Je dobře, že mladí mohli dostat během sezony tolik prostoru. Jsem přesvědčený, že jim to pomohlo v jejich sportovním i osobním růstu. Adam Šmíd hrál po celou sezónu velmi dobře. V play down pak po boku našich nejzkušenějších hráčů, od kterých si může hodně vzít. Celkově tato lajna fungovala výborně a byla tou rozdílovou v celé sérii. Přesně to jsme od kluků očekávali.

Tipsport Superligu jste zachránili nejrychlejším možným způsobem, k tomu navíc úspěchy v Poháru a na Czech Open, jak se tedy ohlížíte za letošní sezonou?

Díky tomu, že se nám podařilo Superligu udržet, můžeme hodnotit sezonu určitě pozitivně. To, že to bylo v nejkratším možném čase je naprosto super a já si toho cením především proto, že to vůbec nebyla jednoduchá série, ale naopak. Nikdo nečekal, že po tolika změnách v kádru budeme válcovat soupeře. Bohužel jsme se nevyhnuli výkonnostním výkyvům, kdy jsme na dobré výkony nedokázali často navázat. To mě mrzí, protože pak by to mohlo být o mnoho lepší. Na druhou stranu jsme tím získali velmi cenné zkušenosti a věřím, že je v budoucnu přetavíme v naše přednosti a dokážeme toho využít. Podařil se nám historický úspěch v podobě zíkání první trofeje, v přípravě jsme vyhráli zmíněný Czech open, což já osobně považuju především za příslib do budoucna, protože tým ukázal potenciál. A samozřejmě už nám to nikdo nevezeme a zůstane to zapsáno v historii klubu.

Strávil jste celou první sezonu v roli hlavního trenéra v Superlize, co vám ukázala a je něco, co byste chtěl změnit pro tu další?

Sezona mi ukázala strašně moc. Trenérská práce je o tom, že se člověk stále musí učit a čerpat z nabytých zkušeností. Jak jsme zmínil výše, ukázala nám všem, že tým má potenciál a naším hlavním úkolem bude tento potenciál rozvinout a tým posunout zase o krok dál v jeho výkonnosti a fungování. A není to pouze o výsledcích na hřišti. 

Jaký bude mít tým v následujících měsících program?

Nyní bude krátké volno a poté už se rozběhne letní příprava na novou sezonu, kterou už máme naplánovanou. Hráče čekají jak týmové tréninky, tak fáze, kdy budou tréninky individuální. V létě nás čekají přípravné turnaje. Nyní si ale všichni potřebujeme odpočinout a načerpat energii, protože je vše velmi časově náročné a hráči tomu obětují opravdu hodně.

Přestože je teprve krátce po konci sezony, střádáte již plány na tu další?

Plány na následující sezonu se začínají střádat již mnohem dříve než po konci té předešlé. Takže spousta věcí je již připravených, další se postupně dolaďují, jako jsou například přípravné turnaje a termínová listina celé letní přípravy. Ale vše musí běžet tak, aby to bylo připraveno co nejdříve. Chceme navázat na tento ročník a pokračovat v budování perspektivního týmu, který se bude neustále zlepšovat.

Související články

SOKOLI Pardubice
615_20181125_201733.jpg

První polovinu můžeme hodnotit se smíšenými pocity, říká trenér Štancl

Tipsport Superliga se před reprezentační pauzou a světovým šampionátem v Praze překlopila do své druhé poloviny. Sokol Pardubice se s omlazeným kádrem nachází ve spodní polovině tabulky, ve čtrnácti utkáních získal třináct bodů. Nic ještě ale není ztraceno, poslední postupové místo do play off je vzdálené tři body, ve spodní polovině tabulky jsou minimální bodové rozdíly.

650_20190306_081728.jpg

Musíme být připraveni mentálně a psychicky, velí před play down trenér Ladislav Štancl

Florbalisté Sokola Pardubice se dlouhou dobu drželi v blízkosti postupu do vyřazovacích bojů či přímé záchrany, nezvládli však závěr základní části Tipsport Superligy a po šesti porážkách v řadě nakonec skončili s dvaceti body na třinácté pozici. O udržení se v nejvyšší soutěži se budou muset v 1. kole play down poprat s Bulldogs Brno, které skončilo se stejným bodovým ziskem před nimi a série tak začne tento víkend na jejich hřišti.